Nasze projekty

Rycerze Kolumba zbudują wioskę dla uchodźców niedaleko Lwowa. „To czas, aby idee naszej organizacji wprowadzać w czyn”

Rycerze Kolumba ponownie działają na rzecz Ukrainy. Tym razem z własnych funduszy postanowili zbudować wioskę dla uchodźców, która powstanie w okolicach Lwowa. "Czy może być coś piękniejszego od budowania mostu łączącego potrzebujących z tymi, którzy chcą coś im ofiarować?" - podkreśla koordynator pomocy dla Ukrainy, Andrzej Anasiak.

fot. Oleksandra Petrova/unsplash.com/David Peinado/pexels.com

Kolejne dzieła miłosierdzia na rzecz Ukrainy realizują Rycerze Kolumba. Jedną z nich będzie zbudowanie wioski dla uchodźców, która powstanie w okolicach Lwowa. Dzieło zostanie w całości sfinansowane przez Rycerzy Kolumba. Do tej pory członkowie i przyjaciele największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dolarów.

Dostarczamy na Ukrainę tabletki uzdatniające wodę. Dotyczy to szczególnie tych terenów, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Pomagamy również w usuwaniu min z pól uprawnych oraz w budowie wioski dla uchodźców. To inicjatywy, które są prowadzone przez Radę Najwyższą Rycerzy Kolumba, ale koordynowane przez poszczególne rady w Polsce – powiedział były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak, będący koordynatorem pomocy dla Ukrainy.

„To czas, aby idee naszej organizacji wprowadzać w czyn kolejny raz”

Fundusz Solidarnościowy na początku wojny w Ukrainie liczył 4 mln dolarów. Obecnie jego wartość przekracza prawie 20 mln dolarów.

Reklama

Andrzej Anasiak dodał, że zasady Rycerzy Kolumba, czyli miłosierdzie, jedność i braterstwo są realizowane każdego dnia w kontekście pomocy Ukrainie. Jedność i braterstwo w dziele miłosierdzia. To czas, aby idee naszej organizacji wprowadzać w czyn kolejny raz. Czy może być coś piękniejszego od budowania mostu łączącego potrzebujących z tymi, którzy chcą coś im ofiarować? – dodał Andrzej Anasiak, który był gościem Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że 100 tys. paczek żywnościowych do potrzebujących w Ukrainie wyślą do końca roku Rycerze Kolumba w Polsce. Ich przygotowaniem zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju m.in. Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim.

Największa organizacja katolickich mężczyzn

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Reklama

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę