Rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Jak będzie wyglądać?

W środę rozpoczyna się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin, zorganizowane z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".

fot. Gabriella Clare Marino/Unsplash

Franciszek przywita się z uczestnikami X Światowego Spotkania Rodzin w środę po południu w Auli Pawła VI, gdzie zaplanowano Festiwal Rodzin.

Na czwartek i piątek zapowiedziano dyskusje panelowe i sympozja, takie jak: Małżonkowie i kapłani razem, by budować Kościół” i „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa”.

Po południu w sobotę papież odprawi na placu św. Piotra mszę świętą dla uczestników spotkania rodzin, które potrwa do niedzieli.

Reklama
Reklama

Do udziału w inicjatywie są zaproszone lokalne Kościoły

W specjalnym orędziu Franciszek zachęcił diecezje do organizowania inicjatyw związanych z tematem X Światowego Spotkania Rodzin, które w tym roku będzie miało charakter powszechny.

W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła stać się ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot. W ten sposób każdy będzie mógł uczestniczyć, nawet ci, którzy nie będą mogli przybyć do Rzymu – powiedział.

W składzie polskiej delegacji, która weźmie udział w spotkaniu znalazło się kilka rodzin, którym towarzyszą m.in. biskup Wiesław Śmigiel – przewodniczący Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski oraz należący do niej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Na spotkanie przyjedzie również rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Reklama
Reklama

Spotkania zainicjował św. Jan Paweł II

Po raz pierwszy Światowe Spotkanie Rodzin zwołał w Rzymie św. Jan Paweł II w 1994 roku, kiedy z inicjatywy ONZ obchodzono Międzynarodowy Rok Rodziny.

Od tamtego momentu rodziny spotykają się co trzy lata w różnych miejscach na świecie. Ostatnie zorganizowano jeszcze przed pandemią koronawirusa, w 2018 roku w Dublinie w Irlandii pod hasłem „Ewangelia rodziny: radość dla świata”.

ZOBACZ: Z Ukrainy do Rzymu na Światowe Spotkanie Rodzin. „To będzie wielki zaszczyt”

Reklama

kh, PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę