Nasze projekty

Rekordowa liczba nowych księży w Bostonie. Aż trzynastu

Arcybiskup Bostonu Seán O’Malley z radością obwieścił w sobotę wyświęcenie trzynastu nowych prezbiterów dla swojej diecezji. To największa liczba od 20 lat oraz największa liczba nowych prezbiterów w tym roku w całych Stanach Zjednoczonych.

W minioną sobotę świętowaliśmy nasze święcenia kapłańskie w Bostonie. Możliwość zorganizowania tej uroczystości w odnowionej katedrze Świętego Krzyża była wielką radością – napisał na swoim blogu abp Seán O’Malley. Dodał, że zgodnie ze swoim zwyczajem w wieczór poprzedzający dzień święceń zaprosił wszystkich wyświęcanych w tym roku diakonów na wspólne nieszpory i kolację. „To dla mnie okazja, aby spotkać się z nimi indywidualnie i dać im pierwsze zadania. W ten sposób, kiedy idą na święcenia, nie martwią się, jakie będą ich zadania, to wszystko zostało dla nich ustalone” – relacjonuje arcybiskup.

W Stanach Zjednoczonych już od lat 60. XX w. systematycznie spada liczba księży a zwiększa się liczba parafii nie posiadających żadnego kapłana. W latach 60. parafii bez księży było jedynie 500, w 2015 – już 3500. Liczba wszystkich kapłanów w USA wynosiła w 2015 r. 35 tys.

Zdaniem badaczy tego zjawiska zasadniczą przyczyną jest niechęć amerykańskich mężczyzn do składania jakichkolwiek długoterminowych zobowiązań, a takim z pewnością jest celibat. Pewną rolę miały odegrać również skandale pedofilskie, jakie ujawniane były w tym kraju od kilku lat.

Reklama

Na terenie Bostonu, który teraz wiedzie prym wśród nowych powołań kapłańskich, szczególnie zły wpływ miały skandale, które wybuchły na początku lat 2000, zakończone rezygnacją kard. Bernarda F. Law’a w 2002 r. Aby spłacić długi związane z orzeczonymi przez sądy odszkodowaniami dla ofiar następca kard. Law’a musiał m.in. sprzedać rezydencję arcybiskupią. Po pierwszym drastycznym spadku liczby powołań, od 2008 r. znów ich w tej diecezji przybywa. W latach 2016-17 uczyło się w diecezjalnym seminarium 139 alumnów.

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite