Nasze projekty

Rekord liczby pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela bije coraz to nowe rekordy. Tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku certyfikat odbycia pielgrzymki do grobu Apostoła uzyskało 240 420 osób - poinformowało miejscowe biuro pielgrzymkowe.

Podkreślono, że tegoroczna liczba pielgrzymów przybyłych od stycznia do września jest już większa niż w rekordowym dotychczas roku 2010, kiedy to do końca roku do Santiago de Compostela przybyło 272 412 pielgrzymów.

W tegorocznej informacji nie uwzględniono jeszcze aktualnej liczby pielgrzymów z października. Jest wśród nich arcybiskup Salzburga, Franz Lackner, który do Santiago de Compostela pielgrzymował pieszo przez 25 dni.

Ubiegły rok był drugim pod względem udokumentowanej liczby pielgrzymów. W ciągu całego roku przybyło ich 262 259. Nie wiadomo, jakim wynikiem skończy się rok obecny, gdyż mimo jesiennej pogody do Santiago de Compostela ciągle przybywają pielgrzymi.

Reklama

Aby otrzymać zaświadczenie (Certificado de Distancia), należy w książeczce pielgrzyma otrzymać pieczątki potwierdzające, że co najmniej 100 ostatnich kilometrów pielgrzymki do Santiago odbyło się pieszo lub ostatnie 200 kilometrów rowerem.

Ponieważ zwłaszcza w miesiącach letnich trudno jest zdobyć miejsca noclegowe w położonych na pielgrzymkowej trasie schroniskach i domach noclegowych, wielu pielgrzymów wybiera inne terminy. Bywają takie dni w październiku, kiedy do miasta św. Jakuba Apostoła przybywa nawet tysiąc pielgrzymów. Najbardziej uczęszczane drogi pielgrzymkowe w tym roku, to – po raz kolejny – tzw. „droga francuska” (Camino Francés), a także „droga wzdłuż wybrzeża” i „droga portugalska”.

Pielgrzymki Drogą św. Jakuba stanowią dla Hiszpanii ważny czynnik gospodarczy. Według informacji ukazującego się w hiszpańskiej Galicji „Faro de Vigo”, w ubiegłym roku pielgrzymi wydali ogółem 272 mln euro, co oznacza średnio ok. 1000 euro na osobę, wliczając koszty przejazdu. Dzienne wydatki pielgrzyma m.in. na nocleg i wyżywienie wynoszą ok. 35 euro na osobę. Poza oficjalnie zgłoszonymi pielgrzymami, którzy otrzymali dokument przebycia Drogi św. Jakuba, do Santiago de Compostela przybywa rocznie ok. miliona turystów z całego świata.

Reklama

ts (KAI) / Santiago de Compostela

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/stacja7use/domains/stacja7.pl/public_html/wp-content/themes/st7/inc/template-functions.php on line 784

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite