Nasze projekty

Prymas Irlandii: królowa Elżbieta była przede wszystkim człowiekiem głębokiej wiary

"Ważne jest, abyśmy pamiętali, że królowa Elżbieta była przede wszystkim człowiekiem głębokiej wiary i miłości do Jezusa Chrystusa. Modlę się, aby jej wiara w Zmartwychwstałego była pocieszeniem dla wielu ludzi" - podkreślił po śmierci brytyjskiej monarchini katolicki prymas całej Irlandii abp Eamon Martin.

fot. CC BY 2.0/wikipedia.org/COMMONWEALTH SECRETARIAT/FLICKR CC BY-NC 2.0

Zmarła w wieku 96 lat Elżbieta II była jednocześnie głową („najwyższym zarządcą”) anglikańskiego Kościoła Anglii.

Od swej koronacji w 1953 roku wykazała się ogromnym zaangażowaniem nie tylko w swoje królewskie obowiązki i zadania, ale także w szeroko rozumiane dobro wspólne. Według mnie wyróżniało ją jej oddanie wierze, rodzinie, pokojowi i pojednaniu – stwierdził arcybiskup Armagh w Irlandii Północnej.

Przypomniał „odważną i historyczną” wizytę królowej w kościele katolickim w Enniskillen, w Irlandii Północnej, w 2012 roku. Przeszła wśród ludzi przyjazna i w dobrym humorze, dając czas, by wszyscy poczuli się swobodnie. Zawsze podziwiałem cichą godność i spokojną naturę królowej Elżbiety, pomimo tego, że żyła w w bardzo trudnych czasach, z wieloma wstrząsami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi i rodzinnymi. To dlatego zwykli ludzie wszystkich środowisk i wyznań mogli się do niej odnosić i żywić do niej dużą sympatię – zaznaczył abp Martin.

Reklama

Podkreślając jej zaangażowanie „we wspieranie lepszego zrozumienia i relacji między Kościołem anglikańskim i Kościołem katolickim”, przypomniał jej pięć spotkań z kolejnymi papieżami.

ZOBACZ TEŻ: Elżbieta II poznała pięciu papieży. Pokazano zdjęcia ze spotkań

W najbliższych dniach wiele zostanie przypomniane i skomentowane, ale ważne jest, abyśmy pamiętali, że królowa Elżbieta była przede wszystkim człowiekiem głębokiej wiary i miłości do Jezusa Chrystusa. Modlę się, aby jej wiara w Zmartwychwstałego była pocieszeniem dla wielu ludzi, a szczególnie dla jej pogrążonej w żałobie rodziny w tym smutnym czasie – zakończył prymas całej Irlandii.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę