Nasze projekty

Nie żyje królowa Elżbieta II. Miała 96 lat

Królowa Elżbieta II nie żyje, zmarła "w spokoju" na zamku w Balmoral w Szkocji.

fot. Defence Imagery/Flickr CC BY-NC 2.0

Od 1952 roku królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Była również głową („najwyższym zarządcą”) anglikańskiego Kościoła Anglii.

Następcą tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii został pierwszy syn Elżbiety II, książę Karol.

Do zamku przybyli członkowie rodziny królewskiej

Już dziś pojawiały się informacje o niepokojącym stanie zdrowia królowej. „Lekarze obawiają się o zdrowie królowej Elżbiety II” – przekazał w czwartek w oficjalnym oświadczeniu Pałac Buckingham. Do zamku w szkockim Balmoral, gdzie przebywała królowa, przybyli kolejni członkowie rodziny królewskiej.

W czwartek zalecono nadzór medyczny

„Po przeprowadzeniu dalszych badań dziś rano, lekarze królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by pozostała pod nadzorem medycznym” – przekazał w oświadczeniu Pałac Buckingham.

„Cały kraj jest głęboko zaniepokojony informacjami dochodzącymi z Pałacu Buckingham. Myśli moje i wszystkich Brytyjczyków są z królową i całą jej rodziną” – napisała na Twitterze nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Reklama

Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii

Urodzona 21 kwietnia 1926 r. Elżbieta II została królową po śmierci swego ojca, króla Jerzego VI 6 lutego 1952 r., jednak jej koronacja odbyła się dopiero 2 czerwca 1953 r. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii (poprzedni rekord – 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni – należał do jej prababki Wiktorii) i jednym z najdłużej panujących w historii ludzkości. Absolutnym rekordzistą jest tu, jak na razie, król Suazi Sobhuza II, którego panowanie trwało 82 lata (został władcą jako kilkumiesięczne niemowlę po śmierci ojca). Drugie miejsce zajmuje król Francji Ludwik XIV, panujący 72 lata (objął tron w wieku pięciu lat), a trzecie – Elżbieta II (70 lat).

Oprócz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbieta II była również głową 14 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. W każdym z nich reprezentował ją gubernator.

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę