Nasze projekty

Prymas Czech zachęca do modlitwy przed wyborami prezydenta

Kard. Dominik Duka OP zachęcił wiernych do modlitwy w intencji przeprowadzanych dziś i jutro w Republice Czeskiej wyborów prezydenckich. Metropolita praski na swojej stronie internetowej www.dominikduka.cz odpowiedział na pytania dotyczące aktualnych zagadnień życia kościelnego i obywatelskiego.

Pytany, czy poleca któregoś z dwóch kandydatów ubiegających się w drugiej turze o urząd prezydenta [Miloša Zemana i Jiřígo Drahoša] kard. Duka podkreślił, że wybory są kwestią życia obywatelskiego, a nie kościelnego. Tak więc zadaniem Kościoła jest zachęcanie świeckich, by udali się do urn, wskazywanie kryteriów wyboru, ale nie konkretnych kandydatów z imienia i nazwiska. Ludzie są dorośli, mają prawa wyborcze i powinni kierować się swoim sumieniem – zaznaczył prymas Czech. Zauważył, że zapewne nie byłoby nic niewłaściwego w tym, gdyby zdradził na kogo głosuje, ale nie chce czynić nawet tego.

Na pytanie, jaką postawę powinni przyjąć wierni, kard. Duka wskazuje na konieczność modlitwy za ojczyznę oraz pokojową reakcję na wynik wyborów. „Myślę, że ważne jest, by modlić się o dobry wybór prezydenta. A także, aby być zdolnym do zaakceptowania tego, że nie wygrał kandydat mojego serca. I nie oceniać ludzi wokół, gdy mają inny pogląd i dokonali innego wyboru niż ja. To, że ktoś został wybrany, nie oznacza przecież, że jest lepszy niż ten, kto odpadł. Swoją rolę odgrywa tam wiele okoliczności” – zaznaczył metropolita praski.

Kard. Dukę, który 26 kwietnia bieżącego roku skończy 75 lat, pytano, czy posłał już do Ojca Świętego swoją rezygnację z pełnionego urzędu. Prymas Czech zaznaczył, że ma jeszcze na to trzy miesiące, ale na pewno taki list do papieża napisze. Zauważył jednocześnie, że Ojciec Święty nie musi rezygnacji przyjmować natychmiast, a zależy to między innymi od stanu zdrowia biskupa i potrzeb diecezji. Znaczenie w tej kwestii ma także opinia nuncjusza apostolskiego i zalecenia Kongregacji ds. Biskupów.

Reklama

KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę