Nasze projekty

Prezydent Ukrainy o Wielkim Piątku: Najsmutniejszy dzień w roku

"Wielki Pątek. Najsmutniejszy dzień w roku. Dzień, w którym wszystko, co możesz zrobić w życiu, będzie ważyć mniej niż modlitwa. Z wyjątkiem jednego… Oprócz obrony Ojczyzny. Oprócz ochrony towarzyszy w walce" - mówi w krótkim nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

fot. Defence of Ukraine/Twitter.com

Dziś Kościoły Wschodnie obchodzą Wielki Piątek. Z tej okazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych krótkie nagranie mówiące o tym, czym w chwili wojny w jego kraju jest ten dzień.

Wielki Pątek. Najsmutniejszy dzień w roku. Dzień, w którym wszystko, co możesz zrobić w życiu, będzie ważyć mniej niż modlitwa. Z wyjątkiem jednego… Oprócz obrony Ojczyzny. Oprócz ochrony towarzyszy w walce – powiedział prezydent.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień później niż Kościół rzymskokatolicki, a więc 24 kwietnia. Różnica wynika z posługiwania się innym kalendarzem oraz nieco innego sposobu wyznaczania Wielkanocy.

Kościoły wschodnie posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim. Główna różnica w dacie świętowania Wielkanocy wynika jednak przede wszystkim z innych warunków wyznaczania daty tej uroczystości.

Dziś zatem za wschodnią granicą przypada Wielki Piątek. To dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się Mszy św. Po południu odbywają się Nieszpory (weczirnie). Nie ma Bożego Grobu, natomiast na środku świątyni umieszczana jest płaszczenica – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno.

Reklama

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę