Nasze projekty

Premier Belgii chce rozprawić się z islamskim ekstremizmem

Premier Belgii zapowiada działania, które pozwolą skuteczniej walczyć z islamskim ekstremizmem i terroryzmem. Charles Michel przedstawił plan podczas wystąpienia w parlamencie.

Rząd chce przeznaczyć dodatkowych 400 milionów euro na wzmocnione środki bezpieczeństwa. Premier poinformował, że więcej uprawnień otrzymają służby wywiadowcze. Zapowiedział też zmiany w konstytucji i wydłużenie aresztu policyjnego z 24 godzin do 72. Ponadto, przeszukania podejrzanych miejsc byłyby możliwe przez całą dobę, obecnie między 21.00 a 5.00 rano są zabronione.

„Miejsce dżihadystów jest w więzieniu” – mówił też szef rządu i zapowiedział, że wszyscy, którzy będą wracać z Syrii czy Iraku do Belgii trafią do więzienia.

Reklama
Reklama

Charles Michel zapowiedział także wzmocnienie kontroli na granicach i wysłanie dodatkowych pół tysiąca żołnierzy na ulice. Belgia, nie czekając na unijne przepisy, stworzy też własną bazę danych o pasażerach linii lotniczych i osobach, które podróżują superszybkimi, międzynarodowymi pociągami. To ma pomóc w wykryciu osób podejrzanych o terroryzm. Zamykane mają być również domy modlitwy i miejsca spotkań, gdzie radykałowie muzułmańscy nawołują do przemocy i ekstremizmu.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/dj

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite