Nasze projekty

Polskie Siostry Jezusa Miłosiernego zakładają pierwszą placówkę w USA

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego z Polski zakłada pierwszą placówkę w USA - w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Polskie siostry zostały zaproszone przez miejscowego biskupa i zajmą się pomocą bezdomnym i bezrobotnym.

Informację podaje lokalna gazeta Pittsburg Post Gazette, a Dom Generalny zgromadzenia w Polsce potwierdza te informacje. W zakładaniu pierwszej placówki bierze udział matka generalna, a na miejscu w USA będą pracować trzy siostry: dwie z domu w Kanadzie i jedna z Polski. Według amerykańskiej prasy dwie obecne są już na miejscu, kolejna czeka na wizę do USA.

Uroczystość powitania zakonnic odbyła się w ubiegłą niedzielę w kościele św. Stanisława Kostki położonym w ścisłym centrum miasta, tzw. Strip District. Administrator tutejszej parafii – powstałej z połączenia 5 innych – ks. Christopher Donley nazwał ich przybycie „długo wyczekiwanym spełnieniem marzeń”. Siostry zajmą się na początku przede wszystkim pomocą bezdomnym i bezrobotnym, których po upadku wielkich zakładów przemysłowych nie brakuje w mieście. „Wezwanie sióstr tutaj uczyni Pittsburgh z pewnością łatwiejszym miejscem do życia” – napisał dziennikarz Pittsburg Post Gazette w swoim komentarzu.

Po pomoc do polskich sióstr zwrócił się biskup Pittsburgha David Zubik, który zmaga się z problemem braku księży i zakonnic, gotowych do posługi wiernym. Wcześniej w tym roku ogłosił łączenie obecnych w diecezji 188 parafii w grupy. Docelowo owe grupy zostaną przekształcone w nowe parafie, obejmujące znacznie większe tereny niż do tej pory. Będzie to już kolejna restrukturyzacja w tej diecezji. Pierwsza odbyła się w latach 90. XX w. i również polegała na drastycznym zmniejszeniu liczby parafii. Wszystko to jest odpowiedzią na ciągle pogłębiający się spadek liczby wiernych i powołań. Według podawanych przez agencją CNA statystyk od 2000 r. liczba chodzących na niedzielne Msze św. parafian spadła o 40. proc. W diecezji posługuje obecnie jedynie 178 księży, podczas gdy jeszcze w 2000 r. było ich 338.

Reklama
Reklama

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego powstało w 1947 r. na prośbę przekazaną przez Pana Jezusa św. Faustynie Kowalskiej. Założył je bł. ks. Michał Sopoćko – spowiednik św. Faustyny. Poza Polską są obecne już w 6 krajach Europy, 2 Ameryki Południowej oraz w Afryce, Kanadzie i Izraelu. To właśnie Siostry założyły na Litwie pierwsze hospicjum i budują jego pierwszy dziecięcy oddział. Placówka w Pittsburghu będzie pierwszym domem Zgromadzenia założonym na terenie USA.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite