Nasze projekty

Poddano kontroli konserwatorskiej ikonę Salus Populi Romani w Rzymie

Kontrola konserwatorska ikony Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) została przeprowadzona wczoraj rano w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Okazało się, że wizerunek Matki Bożej jest w bardzo dobrym stanie.

fot. Fallaner/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0/commons.wikimedia.org

Autorstwo ikony Salus Populi Romani tradyja przypisuje św. Łukaszowi Ewangeliście. Od średniowiecza jest ona obiektem szczególnego kultu ze strony mieszkańców Rzymu, którzy zwracają się do Maryi z prośbą o oddalenie niebezpieczeństw i nieszczęść.

Ikona umieszczona jest w niszy nad ołtarzem głównym Kaplicy Paulińskiej – zbudowanej na polecenie papieża Pawła V (1605-1621). Często modli się przed nią papież Franciszek.

Po długiej i delikatnej renowacji w pracowniach Muzeów Watykańskich, ikona została umieszczona 28 stycznia 2018 roku w klimatyzowanym relikwiarzu.

Reklama

Dzisiejszy przegląd konserwacyjny odbył się w obecności archiprezbitera bazyliki kard. Stanisława Ryłki, przedstawicieli kapituły bazyliki i jej nadzwyczajnego komisarza prał. Rolandasa Makrickasa oraz dyrektorki Muzeów Watykańskich Barbary Jatty. Po krótkiej modlitwie relikwiarz z ikoną przeniesiono do Sali Kapitulnej bazyliki. Tam otwarto relikwiarz i technicy z Pracowni Renowacji Obrazów i z biura konserwatora sprawdzili stan ikony, który okazał się bardzo dobry. Po modlitwie „Anioł Pański” ikona Salus Populi Romani wróciła na swe miejsce w Kaplicy Paulińskiej.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę