Nasze projekty

Patriarcha Bartłomiej przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem

- Przywódcy Kościołów powinni podjąć zdecydowane kroki dla pojednania podzielonego chrześcijaństwa i odpowiedzieć na pilne potrzeby naszych czasów - powiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. W maju spotka się on w Jerozolimie z papieżem Franciszkiem.

Prawosławny hierarcha wyraził zadowolenie, że Franciszek przyjął jego propozycję spotkania w Ziemi Świętej w 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa. – „Dialog miłości”, który oni rozpoczęli doprowadził do „dialogu prawdy” między naszymi dwoma „Kościołami siostrzanymi”. Spotkanie z papieżem Franciszkiem jest zasadniczym imperatywem dla pokazania naszego wspólnego zaangażowania i mówienia jednym głosem jako Kościoły chrześcijańskie Wschodu i Zachodu o problemach trapiących życie naszych wiernych i wszystkich ludzi na całym świecie – zaznaczył Bartłomiej.

 

Przypomniał, że uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Franciszka, co nie zdarzyło nigdy wcześniej w historii. – Franciszek jest przywódcą szczerym i altruistycznym, któremu leży na sercu podział Kościoła, jak również cierpienia naszego świata – dodał patriarcha.

Reklama
Reklama

 

Przyznał, że wspólna droga obu Kościołów w ciągu minionych 50 lat nie była łatwa, ale mimo to „duch braterskiej i pełnej szacunku miłości na szczęście zajął miejsce dawnym polemikom, karmionym podejrzeniami i osądami”. Na poziomie teologicznym powstało kilka ważnych wspólnych dokumentów, będących owocem prac międzynarodowej komisji ds. dialogu między obu Kościołami. – Nadal jest wiele do zrobienia i droga wydaje się być długa. Jednak trzeba nią iść pomimo trudności, nie ma dla niej alternatywy – zaznaczył Bartłomiej w rozmowie z włoską agencją SIR.


pb (KAI/SIR) / Watykan

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite