Nasze projekty

Patriarcha Bartłomiej modli się za ofiary pożarów w Grecji

Boże, pomóż zatrzymać tę ogromną ludzką i ekologiczną katastrofę i daj siłę krewnym ofiar i rannych - napisał w oficjalnym wystąpieniu patriarcha Konstatntynopola Barłomiej I nawiązując do pożarów regionu Attyka w Grecji. Premier kraju ogłosił już 3-dniową żałobę narodową.

Oświadczenie patriarchy ukazało się już po ogłoszeniu liczby ofiar trwających od kilku dni pożarów: ponad 60 zabitych (w tym 2 Polaków) i ponad 150 rannych. Jego treść przytacza we fragmentach serwis Vatican Insider.

„Patrzymy z przerażeniem na dramatyczne wydarzenia towarzyszące wielkim pożarom, które niszczą ludzkie życie, własność mieszkańców i istotne bogactwo lasów” – napisał Bartłomiej. Dodał, że w intensywnych modlitwach łączy się  z arcybiskupem Aten i metropolitami innych dotkniętych klęską regionów. Wezwał również do głębokiej solidarności i wsparcia dla Matki Kościoła na obszarach dotkniętych pożarami.

Klęska dotyka głównie okolic Aten i terenów Grecji kontynentalnej. Większość ofiar śmiertelnych to ludzie, którzy z powodu pożarów zostali uwięzieni w swoich domach lub samochodach, a pozostali utonęli w morzu, uciekając przed płomieniami. Ponad 700 osób, które chroniąc się przed żywiołem, utknęły na plażach i skalistych odcinkach wybrzeża, zostało uratowanych przez rybaków, grecką straż przybrzeżną i zwykłych urlopowiczów na pontonach. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje turystów z Polski: kobieta wraz z synem, którzy utonęli podczas ewakuacji hotelu w miejscowości Mati. Łódź, którą byli przewożeni zbyt oddaliła się od brzegu i zatonęła.

Reklama
Reklama

Premier Grecji ogłosił we wtorek 3-dniową żałobę narodową.

ad, Vatican Insider/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę