Nasze projekty

Papież zmienił nazwę diecezji i ustanowił nowego arcybiskupa

Ojciec Święty zmienił nazwę archidiecezji isfahańskiej obrządku łacińskiego w Iranie na teherańsko-isfahańską a jej pasterzem ustanowił o. Dominique'a Mathieu, z Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej Braci Mniejszych Konwentualnych, dotychczasowego Definitora Generalnego swojego Zakonu, wynosząc go do godności arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Dominique Mathieu, OFM Conv., urodził się 13 czerwca 1963 roku w Arlon, w Belgii. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Uroczystą profesję złożył w 1987 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 24 września 1989 roku. Od 2013 roku jest inkardynowany do Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej.

W swoim Zakonie pełnił różne funkcje: promotora powołań, sekretarza, wikariusza i ministra prowincjalnego belgijskiej prowincji braci mniejszych konwentualnych, stając się delegatem generalnym po zjednoczeniu z prowincją francuską; rektora sanktuarium narodowego św. Był również prezesem dwóch różnych stowarzyszeń non-profit związanych z obecnością Braci Mniejszych Konwentualnych w Belgii, pełniących odpowiedzialne funkcje w Katolickiej Szkole w Landen.

Był przewodniczącym Środkowoeuropejskiej Federacji Braci Mniejszych Konwentualnych i członkiem Międzynarodowej Komisji Ekonomicznej swojego Zakonu.

Reklama
Reklama

Przeniesiony do Libanu w 2013 r., do Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej był sekretarzem kustodialnym, wychowawcą, mistrzem nowicjuszy i rektorem postulatów i kandydatów.

Od 2019 roku jest definitorem generalnym i asystentem generalnym Federacji Środkowoeuropejskiej Braci Mniejszych Konwentualnych.

Mówi po francusku, angielsku, włosku, holendersku i niemiecku. Studiował literacki arabski w Brukseli i Libanie – podaje watykańskie Biuro Prasowe.

Reklama
Reklama

Diecezja obejmuje cały Iran

Archidiecezja teherańsko-isfahańska, obejmuje swoim zasięgiem cały Iran. Siedziba arcybiskupa znajduje się w Kościele Konsolaty w Teheranie. Diecezja isfahańska została założona 12 października 1629 przez włoskich dominikanów; 1 lipca 1910 została podniesiona do rangi archidiecezji.

Oficjalne dane określają liczbę katolików obrządku łacińskiego w Islamskiej Republice Iranu na dwa tysiące. Posługuje trzech kapłanów. Ponadto istnieje tam Kościół katolicki obrządku chaldejskiego ( 4 diecezje i około 4 tys. wiernych) oraz jedna obrządku ormiańskiego (ok. 150 wiernych).

Iran jest republiką teokratyczną, a oficjalną religią kraju jest islam szyicki. Władze stosują ścisłą kontrolę w kościołach, cenzurę w szkołach i kary więzienia za działalność ewangelizacyjną. Za nawrócenie się na chrześcijaństwo grodzi do dziesięciu lat więzienia. Państwo trzyma kościoły katolickie pod ścisłą obserwacją w postaci monitoringu, aby odstraszyć muzułmanów od wchodzenia do świątyń.

Reklama

SPRAWDŹ: Kolegium kardynalskie w 2021 roku zmniejszy się o 6 hierarchów

ag/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite