Nasze projekty

Papież: Watykan uczyni wszystko, by zachować pokój w Europie Wschodniej

O swej duchowej solidarności i bliskości z narodem Ukrainy w trudnych dla niego chwilach cierpień i zagrożeń zapewnił papież Franciszek abp. Swiatosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). 17 marca Ojciec Święty przyjął go na audiencji prywatnej w Watykanie. Powiedział również, że Stolica Apostolska uczyni wszystko, co w jej mocy, aby zachować pokój w Europie Wschodniej.

Papież: Watykan uczyni wszystko, by zachować pokój w Europie Wschodniej
Abp Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przedstawił Franciszkowi najnowszą sytuację w swoim kraju i wydarzenia, do jakich dochodziło tam w ostatnich miesiącach. Podkreślił, że UKGK w tym trudnym okresie był zawsze ze swym narodem, a duszpasterze przeżywali cały dramat oporu społecznego wraz ze swymi wiernymi i nadal służą im stosownie do ich potrzeb.

 

Zwierzchnik UKGK omówił również stosunki międzywyznaniowe w kraju oraz działalność Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Zwrócił uwagę na wysiłki środowisk wyznaniowych na rzecz zachowania spokoju społecznego, jedności i porozumienia między różnymi wspólnotami narodowymi i religijnymi, które pragną cieszyć się w pokoju suwerennością i niezależnością państwa ukraińskiego.

Reklama

 

Papież ze swej strony wyraził solidarność i bliskość z narodem ukraińskim, z jego cierpieniami i poczuciem zagrożenia, przeżywanego w ostatnim okresie przez Ukrainę. Szczególną uwagę poświęcił tym wyzwaniom, jakie stoją dzisiaj przed państwem i UKGK. Zapewnił swego gościa, że Stolica Apostolska uczyni wszystko, aby zachować pokój w Europie Wschodniej oraz aby nie dopuścić do konfrontacji wojskowej, groźby nasilenia się przemocy i przelewu krwi.

 

Reklama

Zwierzchnik UKGK zaznaczył z kolei, że jego Kościół przez całą swą historię potrafił przetrzymać prześladowania i dawać świadectwo swej wierności Chrystusowi dzięki jedności i pełnemu współdziałaniu z Następcą Apostoła Piotra. „To właśnie Najwyższy Pasterz Kościoła powszechnego był w przeszłości opiekunem i obrońcą Kościoła ukraińskiego i naszego narodu i takiego poparcia ze strony papieża bardzo potrzebujemy w tym trudnym okresie swego istnienia” – dodał abp Szewczuk.

 

Ojciec Święty zapewnił go, że Kościołowi greckokatolickiemu nigdy nie zabraknie tej opieki i wsparcia ze strony Stolicy Apostolskiej. Na zakończenie spotkania udzielił arcybiskupowi i całemu narodowi ukraińskiemu błogosławieństwa apostolskiego.

Reklama

 

Zwierzchnik UKGK rozmawiał także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.


kg (KAI/RISU) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę