Pod koniec roku, papież przyjmie delegację rdzennych mieszkańców Kanady, poinformował tamtejszy Episkopat. Po odnalezieniu zbiorowego grobu 215 dzieci na terenie dawnej szkoły dla Indian, Kościół kanadyjski spotyka się z falą krytyki, spłonęły również cztery świątynie oraz zdewastowano pomnik Jana Pawła II.

Katolicki Episkopat Kanady zapowiedział, że wizyta rdzennych mieszkańców tego kraju u papieża jest planowana w dniach 17-20 grudnia. Franciszek spotka się z trzema grupami delegatów: Pierwszych Narodów, Metysów i Eskimosów. Ostatniego dnia, 20 grudnia odbędzie się końcowa audiencja dla wszystkich.
W wizycie wezmą udział m.in. osoby ocalałe ze szkół z internatem oraz młodzież z całego kraju, której towarzyszyć będzie niewielka grupa biskupów. „Biskupi Kanady potwierdzają swoją szczerą nadzieję, że te nadchodzące spotkania doprowadzą do wspólnej przyszłości pokoju i harmonii pomiędzy ludami tubylczymi a Kościołem katolickim w Kanadzie” – czytamy w oświadczeniu.
STACJA7 POLECA
Kościół mocno krytykowany. Spłonęły cztery świątynie
W Kanadzie od dwóch miesięcy toczy się dyskusja na temat bolesnych losów ponad 150 tysięcy dzieci z miejscowych plemion indiańskich, które od drugiej połowy XIX wieku niemal do końca lat 70. ubiegłego stulecia uczyły się w przeznaczonych dla nich szkołach w całym kraju. Placówki te były zarządzane przez państwo, ale w większości prowadził je Kościół katolicki. Wskutek wadliwego programu nauczania, nastawionego przede wszystkim na szybką asymilację ludności tubylczej, a także z powodu stosowanej tam przemocy i ciężkich warunków, zmarło w tym szkołach we wspomnianym okresie co najmniej 6 tys. dzieci.
W połowie maja na terenie dawnej szkoły w Kamloops w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska odkryto zbiorowy grób 215 dzieci, które uczęszczały do tej placówki. To miejsce powstało w 1890 roku i do 1969 roku działało jako jedna z największych placówek w ramach Kanadyjskiego Systemu Indiańskich Szkół Rezydencjalnych. W sumie w całym kraju istniało ok. 130 takich szkół.
Zdewastowany pomnik Jana Pawła II
Po doniesieniach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach dawnych szkół dla rdzennych dzieci, Kościół katolicki w całej Kanadzie spotyka się z falą ataków. W czerwcu na terenach zamieszkanych przez rdzenną ludność indiańską z plemienia Similikameen w prowincji Kolumbia Brytyjska spłonęły cztery kościoły. To jednocześnie ponad stuletnie zabytki, w których znajdowały się także dokumenty o znaczeniu historyczno-kulturalnym.
Przeczytaj również
Pierwsze dwa kościoły spłonęły 21 czerwca, gdy w Kanadzie obchodzono tego dnia 25. Narodowy Dzień Ludów Tubylczych, ustanowiony w 1996 roku przez ówczesnego (1995-99) gubernatora generalnego kraju Roméo Le Blanca. Ponadto 26 czerwca przy kościele Różańca Świętego w Edmonton w zachodniej Kanadzie został zdewastowany pomnik św. Jana Pawła II.
Wszystkie te wydarzenia miejscowe władze łączą z protestem przeciwko roli Kościoła katolickiego w przeszłości w systemie szkół dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady.
kh/KAI/Stacja7