Nasze projekty

Papież spotka się z rdzennymi mieszkańcami Kanady. Biskupi podali datę

Pod koniec roku, papież przyjmie delegację rdzennych mieszkańców Kanady, poinformował tamtejszy Episkopat. Po odnalezieniu zbiorowego grobu 215 dzieci na terenie dawnej szkoły dla Indian, Kościół kanadyjski spotyka się z falą krytyki, spłonęły również cztery świątynie oraz zdewastowano pomnik Jana Pawła II.

Fot. Mazur/Episkopat.pl

Katolicki Episkopat Kanady zapowiedział, że wizyta rdzennych mieszkańców tego kraju u papieża jest planowana w dniach 17-20 grudnia. Franciszek spotka się z trzema grupami delegatów: Pierwszych Narodów, Metysów i Eskimosów. Ostatniego dnia, 20 grudnia odbędzie się końcowa audiencja dla wszystkich.

W wizycie wezmą udział m.in. osoby ocalałe ze szkół z internatem oraz młodzież z całego kraju, której towarzyszyć będzie niewielka grupa biskupów. „Biskupi Kanady potwierdzają swoją szczerą nadzieję, że te nadchodzące spotkania doprowadzą do wspólnej przyszłości pokoju i harmonii pomiędzy ludami tubylczymi a Kościołem katolickim w Kanadzie” – czytamy w oświadczeniu.

Kościół mocno krytykowany. Spłonęły cztery świątynie

W Kanadzie od dwóch miesięcy toczy się dyskusja na temat bolesnych losów ponad 150 tysięcy dzieci z miejscowych plemion indiańskich, które od drugiej połowy XIX wieku niemal do końca lat 70. ubiegłego stulecia uczyły się w przeznaczonych dla nich szkołach w całym kraju. Placówki te były zarządzane przez państwo, ale w większości prowadził je Kościół katolicki. Wskutek wadliwego programu nauczania, nastawionego przede wszystkim na szybką asymilację ludności tubylczej, a także z powodu stosowanej tam przemocy i ciężkich warunków, zmarło w tym szkołach we wspomnianym okresie co najmniej 6 tys. dzieci.

Reklama

W połowie maja na terenie dawnej szkoły w Kamloops w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska odkryto zbiorowy grób 215 dzieci, które uczęszczały do tej placówki. To miejsce powstało w 1890 roku i do 1969 roku działało jako jedna z największych placówek w ramach Kanadyjskiego Systemu Indiańskich Szkół Rezydencjalnych. W sumie w całym kraju istniało ok. 130 takich szkół.

Zdewastowany pomnik Jana Pawła II

Po doniesieniach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach dawnych szkół dla rdzennych dzieci, Kościół katolicki w całej Kanadzie spotyka się z falą ataków. W czerwcu na terenach zamieszkanych przez rdzenną ludność indiańską z plemienia Similikameen w prowincji Kolumbia Brytyjska spłonęły cztery kościoły. To jednocześnie ponad stuletnie zabytki, w których znajdowały się także dokumenty o znaczeniu historyczno-kulturalnym.

Pierwsze dwa kościoły spłonęły 21 czerwca, gdy w Kanadzie obchodzono tego dnia 25. Narodowy Dzień Ludów Tubylczych, ustanowiony w 1996 roku przez ówczesnego (1995-99) gubernatora generalnego kraju Roméo Le Blanca. Ponadto 26 czerwca przy kościele Różańca Świętego w Edmonton w zachodniej Kanadzie został zdewastowany pomnik św. Jana Pawła II.

Reklama

Wszystkie te wydarzenia miejscowe władze łączą z protestem przeciwko roli Kościoła katolickiego w przeszłości w systemie szkół dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę