Rząd Kanady wycofał finansowanie dla komisji badającej groby domniemanych ofiar szkół rezydencjalnych dla indiańskich dzieci. Lata kosztownych badań nie przyniosły fizycznych dowodów na istnienie szczątków ludzkich w tych miejscach.

Szkoły rezydencjalne w Kanadzie powstały pod koniec XIX w. z inicjatywy rządu. Ich zadaniem było wspieranie asymilacji ludności rdzennej do kultury europejskich kolonizatorów. Placówki prowadzone były przez Kościoły katolicki i anglikański, a finansowane przez rząd federalny.
W 2021 roku pojawiły się informacje, że przy jednej z tego typu szkół odkryto 215 grobów. Jednak wnioski te opierano wyłącznie na skanach radarowych, które wykrywają zaburzenia gleby, ale nie potwierdzają obecności szczątków ludzkich.
Choć historycy przypominali, że gdyby nawet przy szkołach istniały cmentarze, to przyczyny zgonów mogły być naturalne, to Kościołowi zarzucono zbrodnie na wielką skalę. W mediach pojawiły się zarzuty, że były to dzieci zamordowane przez przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz kanadyjską administrację.
Jednak dane historyczne wskazują, że wiele dzieci mogło umrzeć na choroby takie jak gruźlica, która w tamtym okresie była powodem wysokiej umieralności. Potwierdzają też, że rząd w niewystarczającej mierze finansował szkoły dla Indian, co negatywnie rzutowało na warunki sanitarne i opiekę zdrowotną.
Mimo to, rozpoczęto poszukiwania grobów. Domniemanych miejsc masowych grobów było więcej. Tylko w jednym przeprowadzono badania georadarem i wykopaliska. Agencja Zenit podaje, że na ten cel wydano 216,5 mln dolarów, z czego 7,9 mln na prace gruntowe.
Przeczytaj również
Jednak, jak podkreśla Agencja, nie znaleziono żadnych fizycznych dowodów, które potwierdzałyby obecność ludzkich szczątków.
Ataki na kościoły
Oskarżenia te doprowadziły do powszechnego oburzenia opinii publicznej. W tym czasie odbywały się demonstracje na rzecz naprawienia krzywdy, a papież Franciszek przeprosił Indian za wyrządzone im przez katolików zło.
Od początku ujawnienia sprawy, czyli od maja 2021 roku w Kanadzie zniszczonych lub zdewastowanych zostało już 112 kościołów.
ZOBACZ>>> Kolejny kościół w Kanadzie zniszczony. To już 112
vatican news, zenit.org/Stacja7