Nasze projekty

„Papież przywraca ludzkości sumienie”. Wielki imam o nowej encyklice

Nowa encyklika papieża Franciszka została zainspirowana m.in. spotkaniem papieża z przedstawicielami islamu sunnickiego i deklaracją o braterstwie podpisaną w lutym ubiegłego roku. Wielki imam Al-Azharu podkreślił, że "wraz z „Fratelli tutti” papież Franciszek przywraca ludzkości sumienie".

W tweecie Ahmad Al-Tayyeb przypomniał watykańsko-muzułmański „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, który on i papież podpisali w lutym 2019 roku w Abu-Zabi. Przedstawiciele religii zobowiązali się w nim do wspólnego zaangażowania na rzecz dialogu, pokoju, solidarności z najsłabszymi i ochrony stworzenia. W swojej encyklice „Fratelli tutti” papież inspirował się tą wspólną deklaracją i kilkakrotnie wspomina w niej Al-Tayyeba.

CZYTAJ: Wspólna deklaracja papieża i wielkiego imama Al-Azharu

„Przesłanie Fratelli tutti mojego brata Franciszka jest rozszerzeniem dokumentu o ludzkim braterstwie. Ujawnia on globalną rzeczywistość, której stan i decyzje są niestabilne. To ludzie zranieni i zmarginalizowani płacą za to cenę” – napisał najwyższy autorytet sunnicki po opublikowaniu w niedzielę „Fratelli tutti”. Wielki imam podkreślił, że w encyklice o braterstwie i przyjaźni społecznej papież Franciszek zwrócił się do wszystkich „ludzi dobrej woli i wrażliwego sumienia przywracając ludzkości jej sumienie”.

Reklama

W watykańskiej prezentacji encykliki, która miała miejsce w niedzielę przed południem wziął udział Mohamed Mahmoud Abdel Salam, sekretarz generalny Wysokiego Komitetu Ludzkiego Braterstwa, który jest odpowiedzialny za wdrażanie w życie idei dokumentu z Abu Zabi. Wybitny uczony islamskiego prawa szariatu oświadczył, że „całkowicie zgadza się z papieżem”. Podzielam każde słowo, które napisał w encyklice na temat braterstwa – stwierdził.

CZYTAJ: Wiara jednoczy podzielone serca

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę