Nasze projekty

Papież ponownie zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

Franciszek znalazł się ponownie wśród kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Według Norweskiego Komitetu tej nagrody, który ją przyznaje, dotychczas zgłoszono 276 kandydatów, w tym 49 instytucji i 227 osób. Jest to druga w historii liczba po rekordowym roku ubiegłym, gdy było 278 kandydatów

Wiadomości o liczbie zgłoszeń podano po posiedzeniu założycielskim nowego składu Komitetu, któremu po raz pierwszy przewodniczyła Karin Cecilie (Kaci) Kullmann Five, była szefowa norweskiej Partii Konserwatywnej. Zajęła ona miejsce byłego premiera Thorbjørna Jaglanda z Partii Pracy, od 2009 sekretarza generalnego Rady Europy.

Papieża zaproponowano do pokojowego Nobla po raz pierwszy już w 2013 – w kilka miesięcy po wybraniu go na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Komentatorzy oceniają, że tym razem ma on dużo większe szanse na otrzymanie tej nagrody. Gdyby do tego doszło, stałby się pierwszym biskupem Rzymu, obdarzonym tym wyróżnieniem.

Komitet poinformował o liczbie zgłoszonych osób i instytucji, nie podał jednak żadnych nazwisk ani nazw. Z wcześniejszych doniesień medialnych wiadomo jednak, że – obok Ojca Świętego – kandydatami do nagrody są w tym roku m.in. były analityk CIA Edward Snowden z USA oraz dwaj Saudyjczycy: bloger i krytyk reżymu Raif Badawi i jego obrońca prawnik Abu al-Khair.

Reklama

Norweski Komitet Noblowski istnieje od 1900, a pierwszymi laureatami Nagrody Pokojowej zostali w następnym roku Szwajcar Henri Dunant – twórca Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Francuz Frédéric Passy – naukowiec, polityk i pacyfista. W 1983 nagrodę przyznano Lechowi Wałęsie – przywódcy zdelegalizowanej wówczas "Solidarności", który sam nie mógł udać się do Oslo po jej odbiór i uczyniła to za niego jego żona Danuta.

Wielokrotnie do nagrody zgłaszano kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, którzy jednak nigdy jej nie otrzymali. Papież Polak największe szanse miał w 2003, gdy przypadało 25-lecie jego pontyfikatu, ale Komitet norweski wybrał irańską działaczkę i obrończynię praw kobiet Szirin Ebadi.

Do 2014 nagrodę przyznano łącznie 103 osobom i 22 organizacjom, w tym niektórym kilkakrotnie: Międzynarodowy Czerwony Krzyż otrzymał ją trzykrotnie (w latach 1917, 1944 i 1963) a Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców – dwa razy (1954 i 1981). Kilkakrotnie nagrody nie przyznano – m.in. w latach I i II wojen światowych (1914-16 i 1939-43), po raz ostatni było tak w 1972.

Reklama

kg (KAI/ilsismografo) / Oslo

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę