Nasze projekty

Papież i Obama o konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego

Na konieczność przestrzegania prawa humanitarnego i międzynarodowego w strefach konfliktów, a także podejmowania negocjacji między zaangażowanymi w nie stronami wskazali papież i prezydent USA w czasie dzisiejszego spotkania w Watykanie.

Oprócz Franciszka, Barack Obama rozmawiał także z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami, abp Dominique Mamberti.

 

Po wymianie poglądów na aktualne tematy międzynarodowe, rozmowy kontynuowano „w kontekście stosunków dwustronnych i współpracy między Kościołem i państwem”. Zajęto się takimi kwestiami „o szczególnym znaczeniu dla Kościoła” katolickiego w USA, jak: „korzystanie z prawa do wolności religijnej, do życia i do sprzeciwu sumienia, a także tematem reformy imigracyjnej”. Stwierdzono też wspólne zaangażowanie w zwalczaniu handlu ludźmi na świecie.

Reklama
Reklama

 

Spotkanie papieża z prezydentem Stanów Zjednoczonych trwało ponad 50 minut. Uczestniczyło w nim dwoje tłumaczy – ksiądz ze strony Ojca Świętego i kobieta z ramienia szefa Białego Domu – a odbyło się w bibliotece papieskiej w Pałacu Apostolskim. Pod koniec rozmowy do biblioteki zaproszono licznych członków oficjalnej delegacji prezydenckiej, po czym obaj mężowie stanu wymienili dary. Gość z Waszyngtonu wręczył Ojcu Świętemu m.in. błękitną szkatułkę z nasionami roślin rosnących w ogrodach Białego Domu.

 

Reklama
Reklama

Gdy otwarto drzwi biblioteki, liczni fotografowie i ekipy telewizyjne wykonali zdjęcia obu rozmówców, gdy przez dłuższy czas, uśmiechnięci, wymieniali uściski dłoni na pożegnanie.

 

Według portalu Il Sismografo, spotkanie trwało niezwykle długo, nawet jeśli się uwzględni udział w nim tłumaczy, co zawsze nieco wydłuża wymianę poglądów.

Reklama

 

Wizyta Baracka Obamy w Watykanie była 28. spotkaniem papieża i prezydenta USA w historii. W latach 1919-2014 odbyło się 27 takich spotkań, z czego 18 w Watykanie, 1 w Castel Gandolfo, a 8 w różnych miastach Stanów Zjednoczonych. Najwięcej z spotkań z prezydentami USA (15) miał bł. Jan Paweł II, z kolei prezydentem, który najwięcej razy spotykał się z papieżami (6) był George W. Bush. Dwóch papieży – bł. Jan Paweł II i Benedykt XVI – było przyjętych w Białym Domu w Waszyngtonie.


pb, kg / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę