Nasze projekty

Papież Franciszek jest już na Słowacji. Będzie tam do środy

Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował około godziny 15:30 w Bratysławie. Franciszek zostanie na Słowacji do środy.

Fot: Cathopic.com/Jose Martinez

Franciszek został powitany na lotnisku przez oficjalną delegację na czele z prezydent Słowacji Zuzanną Caputovą.

Jego siedzibą na czas czterodniowej pielgrzymki będzie nuncjatura apostolska w Bratysławie. Po przylocie papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym oraz spotka się z jezuitami pracującymi w tym kraju. Nie mogę się doczekać. Na spotkanie twarzą w twarz, na bliskie spotkanie. Wiemy, że Ojciec Święty niewiele mówi na spotkaniach z jezuitami. Chce ich poznać, usłyszeć, co robią, jakie mają problemy, jak postrzegają życie Kościoła. Chce poznać kraj z punktu widzenia jezuitów – powiedział słowacki jezuita ks. Ladislav Csontos. Ma wziąć w nim udział 53. członków Towarzystwa Jezusowego.

Cały drugi dzień wizyty Franciszek spędzi w stołecznej Bratysławie. Spotka się z prezydentem Republiki i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W stołecznej katedrze pw. św. Marcina uczestniczyć będzie w spotkaniu z biskupami, kapłanami, seminarzystami, zakonnikami, zakonnicami i katechetami. W programie przewidziano także odwiedziny w Centrum Betlejem oraz spotkanie ze wspólnotą żydowską. W nuncjaturze papież przyjmie również przewodniczącego parlamentu oraz premiera Słowacji.

Reklama
Reklama

14 września Ojciec Święty odwiedzi najpierw Preszów, będący stolicą metropolii greckokatolickiej, gdzie będzie przewodniczył Boskiej Liturgii Bizantyńskiej. Następnie uda się do Koszyc, gdzie spotka się z przedstawicielami Romów i młodzieżą.

W ostatnim dniu swej wizyty 15 września papież weźmie udział w narodowej pielgrzymce Słowaków do maryjnego sanktuarium w Šaštinie (Szasztinie), gdzie odprawi Mszę św. W tym dniu przypada bowiem święto czczonej w tym miejscu Matki Bożej Bolesnej. Jest to święto państwowe i tym samym dzień wolny od pracy.

Reklama
Reklama

Hasłem papieskiej pielgrzymki na Słowację są słowa: „Z Maryją i Józefem na drodze do Jezusa”. Zawarta jest w nich nadzieja, że wizyta Franciszka umocni wiarę Słowaków i odnowi w nich pragnienie kroczenia za Jezusem. Nawiązanie do Maryi Panny jest formą oddania hołdu głębokiej pobożności maryjnej słowackich wiernych, którzy „od wieków wzywają Jej pomocy”. Hasło zwraca też uwagę na św. Józefa, któremu papież poświęcił list apostolski „Patris Corde” opublikowany 8 grudnia 2020 z okazji 150. rocznicy ogłoszenia go patronem Kościoła powszechnego.

Logo wizyty w barwach czerwonej, niebieskiej i żółtej nawiązuje do braw flagi słowackiej oraz flagi Watykanu. W dolnej części przedstawia drogę, symbolizującą Drogę Krzyżową w środku serca, znaku miłości św. Józefa do Jezusa. Siedem gwiazdek odnosi się do „Siedmiu boleści” imienia Matki Bożej z sanktuarium w Šaštinie. W centralnym miejscu znajduje się element herbu Republiki Słowackiej, którym jest krzyż lotaryński w kolorze niebieskim na białym tle.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę