Nasze projekty

Pakistanka Asia Bibi kandydatką do Nagrody Sacharowa

Skazana na śmierć za domniemaną obrazę Mahometa pakistańska chrześcijanka Asia Bibi została zaproponowana do prestiżowej Nagrody Sacharowa przyznanej przez Parlament Europejski „za wolność myśli”. Jej kandydaturę wysunęła Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, poinformował 14 września Parlament Europejski. Bibi, matka pięciorga dzieci, została aresztowana w listopadzie 2010 r., rozprawy w postępowaniu odwoławczym wielokrotnie przesuwano w czasie.

Asia Bibi

Innymi kandydatami do tegorocznej Nagrody Sacharowa są: dziennikarz z Erytrei Dawit Isaak, a także opozycja demokratyczna w Wenezueli, działacz praw człowieka z Burundi Pierre Claver Mbonimpa, nauczycielka i działaczka na rzecz praw człowieka Aura Lolita Chávez Ixcaquic z Gwatemali oraz dwoje liderów prokurdyjskiej partii HDP w Turcji, Selahattin Demirtaş i Figen Yüksekdağ.

Nagroda za wolność myśli nosi imię rosyjskiego fizyka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1975 r. Andrieja Sacharowa (1921-1989). Jest przyznawana corocznie od 1988 r. przez Parlament Europejski osobom i instytucjom, które w sposób szczególny działają na rzecz praw człowieka i ochrony mniejszości, poszanowania prawa narodów i wolności duchowej. Wysokość nagrody wynosi 50 tys. euro. Tradycyjnie jest ona wręczana podczas grudniowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego przez jego przewodniczącego. Poprzez tę nagrodę europosłowie pragną wspierać prawa człowieka i demokrację na całym świecie.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody im. Sacharowa są m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i były prezydent RPA Nelson Mandela. W 2011 r. nagrodę otrzymało pięciu reprezentantów „arabskiej wiosny” z Egiptu, Libii, Tunezji i Syrii, a w 2012 r. – dwoje irańskich obrońców praw człowieka: adwokatka więzionych opozycjonistów Nasrin Sotoudeh i reżyser Dżafar Panahi. Nie mogli oni osobiście odebrać swojej nagrody, podobnie jak opozycyjna grupa kubańskich kobiet „Damy w bieli”. Przyznaną im w 2005 r. przez Parlament Europejski Nagrodę Sacharowa mogła odebrać dopiero po ośmiu latach, w kwietniu 2013 r., ich rzeczniczka Berta Soler. W 2013 r. Nagrodę Sacharowa otrzymała 16-letnia Pakistanka, walczącą o prawo do edukacji dziewcząt, Malala Yousafzai, która w rok później została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, natomiast w 2016 r. dwie działaczki praw człowieka z Iraku: jazydki 23-letnia Nadia Murad Basee Taha i 19-letnia Lamiya Aji Bashar.

Reklama

O tegorocznym laureacie zadecyduje 26 października przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczący grup parlamentarnych. Nagroda zostanie wręczona 13 grudnia w Strasburgu.


(KAI) ts / Strasburg

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę