ONZ: 750 tys. osób zagrożonych śmiercią głodową

Dwie organizacje ONZ zajmujące się sytuacją żywnościową na świecie opublikowały wspólny raport. Ostrzegły w nim przed nadchodzącymi kryzysami żywnościowymi spowodowanymi "wstrząsami" klimatycznymi, takimi jak susze, a także wciąż odczuwalnymi skutkami pandemii koronawirusa oraz wojną w Ukrainie. Zagrożone jest życie 750 tys. osób.

fot. Ben Biały/Unsplash

W poniedziałek Światowy Program Żywnościowy (WFP) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) przedstawiły raport w sprawie zagrożenia głodem na świecie.

Dyrektor wykonawczy WFP, David Beasley, powiedział, że światowy kryzys żywnościowy uderza w „najbiedniejszych z biednych” i dodał: warunki są obecnie o wiele gorsze niż podczas Arabskiej Wiosny w 2011 r. i kryzysu cen żywności w latach 2007-2008, kiedy to 48 krajami wstrząsnęły niepokoje polityczne, zamieszki i protesty.

Powtarzające się susze i powodzie znacznie potęgują sytuację

Autorzy raportu wzywają do natychmiastowych działań humanitarnych, aby poprawić sytuacje w „punktach zapalnych” , w których na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy spodziewane jest nasilenie się zjawiska klęski głodu.

Reklama
Reklama

Dodatkowo organizacje ONZ zwracają uwagę, że inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę zaostrzyła kryzys związany ze wzrostem ceny żywności i energii na całym świecie.

Oczekuje się, że skutki będą szczególnie dotkliwe tam, gdzie niestabilność gospodarcza i spirala cen połączona jest ze spadkiem produkcji żywności spowodowanym wstrząsami klimatycznymi, takimi jak powtarzające się susze lub powodzie – podkreślono w oświadczeniu.

Według raportu wśród najbardziej zagrożonych regionów można wymienić Afrykę Wschodnią, gdzie według ONZ „bezprecedensowa” susza dotyka Somalię, Etiopię i Kenię. Z drugiej strony Sudan Południowy zmaga się czwarty rok z rzędu z powodzią na dużą skalę.

Reklama
Reklama

750 tys. osób zagrożonych śmiercią głodową

Organizacje ONZ podają sześć krajów „jako najbardziej” zagrożone. Są to: Etiopia, Nigeria, Sudan Południowy, Jemen, Afganistan i Somalia. Według raportu, aż 750 tys. osób w tych krajach jest zagrożonych śmiercią głodową.

W raporcie zamieszczono także kraje, w których panuje sytuacja wymagająca ostrzeżenia. Są to: Kongo, Haiti, region Sahelu, Sudan i Syria. Pozostają one krajami „budzącymi bardzo duże obawy” jeśli chodzi o sytuację żywnościową, odnotowano również, że Kenia jest nowym członkiem tej listy.

Natomiast do listy krajów, w których występują problemy żywnościowe dołączyły: Sri Lanka, Benin, Republika Zielonego Przylądka, Gwinea, Ukraina i Zimbabwe, a wśród obszarów, w których nadal występują niedobory żywności, znalazły się Angola, Liban, Madagaskar i Mozambik.

Reklama

pa, pap/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę