Ogromne zniszczenia po erupcji wulkanu w Indonezji. Liczba ofiar wzrosła, są zaginieni

W poniedziałek doszło do ponownej erupcji wulkanu Semeru na wyspie Jawa. Nie żyją 34 osoby, a 27 pozostaje zaginionych. Kościół włączył się w pomoc poszkodowanym.

fot. Unsplash

Po erupcji wulkanu, indonezyjska diecezja Malang zaczęła zbiórkę funduszy i artykułów pierwszej potrzeby dla najbardziej poszkodowanych.

Oprócz pieniędzy brakuje ubrań, środków higienicznych, mioteł i łopat – powiedział karmelita o. Marco Putra, koordynator akcji pomocowej.

Jak zaznaczył, w kataklizmie nie ucierpiał żaden katolik, ale Kościół nie uchyla się od pomocy wszystkim cierpiącym.

Reklama
Reklama

Ogromne zniszczenia po erupcji

Liczba ofiar wzrosła do 22, a 27 osób uznaje się za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia brak widoczności przez rozprzestrzeniający się popiół oraz potężne zniszczenia spowodowane przez spływającą lawę i błoto.

Jak podają służby ratownicze, lawa dotarła do obszarów położonych nawet cztery kilometry od krateru. Z zagrożonych terenów ewakuowanych zostało około 2 tys. osób. Zniszczonych jest 3 tys. domów, 56 osób jest rannych.

Reklama
Reklama

Trzy lata temu w wyniku wybuchu wulkanu zginęło prawie 400 osób

Wulkan Semeru (3676 m n.p.m.) jest jednym z najwyższych wśród 130 aktywnych wulkanów w Indonezji. Pod koniec 2018 roku jego wybuch spowodował podwodne osuwisko i tsunami, w wyniku czego zginęło prawie 400 osób.

Wulkan znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tys. km.

Reklama

W Pierścieniu Ognia znajdują się 452 wulkany i występuje około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę