Franciszek uczestniczył dziś w spotkaniu międzyreligijnym w największym meczecie w Indonezji. Podczas wydarzenia podpisał wraz z Wielkim Imamem ważną deklarację.
W kolejnym dniu pielgrzymki, papież Franciszek uczestniczył w międzyreligijnym spotkaniu w pobliżu największej muzułmańskiej świątyni w Azji, w Meczet Istiqlal w Dżakarcie. Podczas spotkania podpisał – Wraz z Wielkim Imamem – „Wspólną Deklarację Istiqlal 2024”, noszącą podtytuł “Wspieranie harmonii religijnej dla dobra ludzkości”.
WIĘCEJ O PODRÓŻY PAPIEŻA DO AZJI TUTAJ>>> Cała ta Azja
Znaczenie „Tunelu Przyjaźni” łączącego meczet z Katedrą chrześcijańską
Papież, po przejściu przez bramę główną razem z wielkim Imamem, zeszli do Tunelu Przyjaźni łączącego Meczet „Istiqlal” z katedrą Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Ojciec Święty przypomniał, że Meczet Istiqlal (Meczet Niepodległości) został zaprojektowany przez chrześcijanina i podobnie jak inne miejsca kultu jest on przestrzenią dialogu, wzajemnego szacunku, zgodnego współistnienia religii i różnych wrażliwości duchowych. Podkreślił wymowę „Tunelu Przyjaźni”, który pozwala na spotkanie, dialog, stwarza szansę na prawdziwe doświadczenie braterstwa.
Papież zachęcił zgromadzonych do kontynuowania tej drogi: abyśmy wszyscy, wszyscy razem, każdy kultywując własną duchowość i praktykując własną religię, mogli iść w poszukiwaniu Boga i przyczyniać się do budowania otwartych społeczeństw, opartych na wzajemnym szacunku i wzajemnej miłości, zdolnych do wyeliminowania rygoryzmu, fundamentalizmu i ekstremizmu, które są zawsze niebezpieczne i nigdy nie mogą być usprawiedliwione – stwierdził Ojciec Święty.
Jeden jest wspólny „korzeń” wszystkich religii
Papież Franciszek zaapelował do zgromadzonych o skierowanie swojego spojrzenia na głębię, bowiem o ile widoczne aspekty religii są dziedzictwem tradycyjnym, które należy chronić i szanować, to wspólny korzeń dla wszystkich wrażliwości religijnych, jest jeden. Bóg umieścił bowiem w ludzkim sercu pragnienie spotkania z Nim. Patrząc w głąb, przyjmując to, co płynie w głębi naszego życia, pragnienie pełni, które zamieszkuje w głębi naszych serc, odkrywamy, że wszyscy jesteśmy braćmi, wszyscy jesteśmy pielgrzymami, wszyscy jesteśmy w drodze do Boga, niezależnie od tego, co nas odróżnia – podkreślił papież.
Przeczytaj również
Ojciec Święty zachęcił także do troski o więzi. Przestrzegł przed dążeniem do niwelowania różnic między poszczególnymi religiami, które może w istocie prowadzić do dalszych podziałów. To, co naprawdę nas zbliża, to tworzenie połączenia między naszymi różnicami, troska o pielęgnowanie więzi przyjaźni, o poświęcanie uwagi, o wzajemność – podkreślił.
PRZECZYTAJ TEŻ>>> Papież Franciszek cytuje polską noblistkę
O czym mówią papież i Wielki Imam we Wspólnej Deklaracji Istiqlal?
Papież zauważył, że konkretny program wytycza podpisana dziś rano wraz z Wielkim Imamem Wspólna Deklaracja Istiqlal, która zwraca uwagę na kryzys dehumanizacji oraz kryzys spowodowany zmianami klimatycznymi. Zaapelował również o „promowanie harmonii religijnej dla dobra ludzkości”.
„Szczególnie niepokojące jest to, że religia jest często zinstrumentalizowana w tym zakresie, powodując cierpienie wielu osób, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych. Rola religii powinna jednak obejmować promowanie i ochronę godności każdego ludzkiego życia” – czytamy w dokumencie.
Jego autorzy wyrażają przekonanie, że przyczyną zmian klimatycznych jest rabunkowe wykorzystywanie dóbr ziemi przez człowieka. Powoduje to między innymi klęski żywiołowe, globalne ocieplenie i nieprzewidywalne wzorce pogodowe. Ich zdaniem kryzys środowiskowy stał się przeszkodą dla harmonijnego współistnienia narodów.
Papież Franciszek o bogactwach naturalnych kraju: „Nie zatraćcie tego daru!”
Na zakończenie Ojciec Święty nawiązał do bogactw naturalnych Indonezji i wskazał, że najcenniejszym skarbem jest wola, aby różnice nie stały się przyczyną konfliktu, ale harmonizowały się w zgodzie i we wzajemnym szacunku. Nie zatraćcie tego daru! Nigdy nie pozbawiajcie się tego bogactwa, tak wielkiego; przeciwnie, pielęgnujcie je i przekazujcie, zwłaszcza najmłodszym. Niech nikt nie ulega fascynacji fundamentalizmem i przemocą, niech wszyscy będą raczej zafascynowani marzeniem o wolnym, braterskim i pokojowym społeczeństwie i ludzkości! – stwierdził Franciszek na zakończenie swego przemówienia.
KAI, ak/Stacja7