Nasze projekty

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce: wzrastałem z Janem Pawłem II

Abp Antonio Guido Filipazzi w rozmowie z portalem Vatican News i Radiem Watykańskim przyznał, że "dorastał w czasie pontyfikatu Jana Pawła II". Jak dodał, rok po święceniach kapłańskich pielgrzymował do Polski. "To było moje pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla mnie wspaniałym wspomnieniem" - powiedział.

fot. domena publiczna/wikipedia.org/Albertus Aditya - Praca własna/

Abp Antonio Guido Filipazzi w rozmowie z portalem Vatican News i papieską rozgłośnią opowiedział o swej reakcji na nominację przez Ojca Świętego nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jak przyznał była to dla niego niespodzianka.

Propozycja została mi złożona niespodziewanie. Potem miałem kilka tygodni, aby docenić tę decyzję Ojca Świętego. Przyjąłem ją z radością i oczywiście z lekkim niepokojem, ponieważ zaczynamy wszystko od nowa. Jest też trochę smutku z powodu opuszczenia Nigerii, gdzie w ciągu sześciu lat zbudowaliśmy wiele relacji i mam nadzieję, że wykonaliśmy dobrą pracę – wyznał papieski dyplomata.

Abp Filipazzi ujawnił, że rok po święceniach kapłańskich, odbył pielgrzymkę do Polski w 1988 roku, a więc jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego i historycznymi zmianami systemu politycznego.

Reklama

Pielgrzymowałem do sanktuarium na Jasnej Górze. Odwiedziłem miejsce śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz i inne miejsca. To było moje pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla mnie wspaniałym wspomnieniem. Potem, kiedy byłem w nuncjaturze w Wiedniu jako współpracownik nuncjatury, spotkałem tam Siostry Boromeuszki z Trzebnicy. Więc mieliśmy Polskę w domu. Miałem okazję z nuncjuszem pojechać do Trzebnicy, a także do Wrocławia. Mogę powiedzieć, że wzrastałem ze św. Janem Pawłem II – podkreśli nowy nuncjusz w Polsce.

Abp Filipazzi zaznaczył, że kiedy kardynał Wojtyła został wybrany na papieża był w niższym seminarium. Dorastałem w czasie jego pontyfikatu – podkreślił.

Kościół w Polsce proszę przede wszystkim o modlitwę do Ducha Świętego, który daje łaski. Trudno jest być w miejscu bez znajomości języka, a język polski nie należy do najłatwiejszych. Módlcie się więc także o tę małą rzecz, ale ważną dla wzajemnego poznania i komunikacji. Proszę także o modlitwę, aby moja misja była prowadzona dla dobra wszystkich, zwłaszcza aby to, co Stolica Apostolska ma jako cel pracy nuncjatury w różnych częściach świata, zostało zrealizowane – powiedział mediom watykańskim nowy nuncjusz apostolski w Polsce.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę