Nasze projekty

Nikaragua przyjmie ponad 15 tys. pielgrzymów przed ŚDM w 2019

Nikaragua ma zamiar przyjąć 15375 młodych pielgrzymów z Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Europy w ramach Dni Diecezji, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w przyszłym roku w Panamie. Zapowiedział to 18 kwietnia w Managui biskup Granady Jorge Solórzano Pérez. Jako przewodniczący Wydziału Młodzieży w łonie Konferencji Biskupiej Nikaragui przedstawił on stan przygotowań swego kraju do przyszłorocznego spotkania młodych ludzi z całego świata.

Według biskupa zagraniczni uczestnicy Dni Diecezji wysłuchają katechez, wezmą udział w różnych spotkaniach religijnych i kulturalnych, zapoznają się na miejscu z pobożnością ludową i duszpasterską rzeczywistością Nikaragui. „Chcemy, aby całe to wydarzenie, a więc Dni Diecezji i pielgrzymowanie po kraju symboli Światowych Dni Młodzieży umocniło proces ewangelizowania naszej młodzieży” – oznajmił biskup Granady. Dodał, że winno ono również „przemienić nasz Kościół i naszą rzeczywistość i w tym celu przygotowujemy w 2019 roku wielką misję dla młodzieży w całym kraju”.

Dni Diecezji w Nikaragui odbędą się w dniach 13-20 stycznia 2019, na tydzień przed spotkaniem w Panamie. Ale już za niespełna miesiąc – 12 maja w mieście Las Manos w środkowej części kraju rozpocznie się nawiedzenie symboli ŚDM: wielkiego drewnianego krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Według bp. Solórzano w diecezjach, które przyjmą symbole, będą głoszone okolicznościowe katechezy, będą sprawowane Msze święte, organizowane modlitewne czuwania młodzieży, imprezy kulturalne i inne wydarzenia. Peregrynacja potrwa do 30 czerwca, po czym symbole ŚDM zostaną przekazane Kostaryce – drugiemu krajowi tego regionu, w którym odbywać się będą Dni Diecezji przed spotkaniem w Panamie.

Uczestniczący w konferencji prasowej ks. Rafael Ochomogo z Komitetu Organizacyjnego „Panamá 2019” wyraził ze swej strony przekonanie, że to światowe spotkanie młodzieży z udziałem papieża Franciszka będzie miało charakter „w wielkim stopniu środkowoamerykański” dzięki włączeniu się w jego organizację obu wspomnianych krajów. Kapłan zauważył, że Panama jest niewielka, ma zaledwie 8 kościelnych jednostek administracyjnych, dlatego postanowiono włączyć w przyszłoroczne wydarzenia również Nikaraguę i Kostarykę. Ma to również „pokazać poczucie jedności na szczeblu latynoamerykańskim i że kraje sąsiednie też biorą udział w tym doświadczeniu” – dodał ks. Ochomogo.

Reklama

Wyjaśnił ponadto, że wędrowanie symboli Światowych Dni Młodzieży po tych państwach stanowi odpowiedź na apel Ojca Świętego. Jest on świadom trudności finansowych i gospodarczych, z jakimi borykają się młodzi ludzie tego regionu, żeby przyjechać do Panamy, dlatego wspomniane symbole przybędą do nich.

Inna uczestniczka spotkania z mediami – Formelisa Aguirre, odpowiedzialna za stosunki międzynarodowe ŚDM w Panamie, oświadczyła, że spotkanie młodych ludzi z całego świata w jej kraju odbędzie się w dniach 22-29 stycznia 2019. Głównymi jego wydarzeniami będą Msza św. powitalna pod przewodnictwem arcybiskupa miasta Panamy José Domingo Ulloa, Droga Krzyżowa i Czuwanie Modlitewne oraz Msza św. Rozesłania na zakończenie – wszystkim tym obrzędom będzie przewodniczył papież.

 

Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę