Nasze projekty

Niezwykłe odkrycie archeologów w Portugalii! Dotyczy pierwszych chrześcijan

Na terenie gminy Marvão we wschodniej Portugalii archeolodzy odkryli arenę, na której Rzymianie mieli zabijać pierwszych chrześcijan.

Zdjęcie ilustracyjne | Fot. derich/Freepik

Według naukowców z Uniwersytetu Lizbońskiego, obiekt ten był częścią amfiteatru, który przybysze z Rzymu mieli wybudować między kamieniołomem a murami nieistniejącego już miasta Ammaia.

Ważne miejsce dla Rzymian

Zdaniem Carlosa Fabião ze stołecznej uczelni odkrycie to pozwala stwierdzić, że nie był on dużym i bardzo ważnym obiektem jak na tego rodzaju budowle tworzone przez Rzymian, które występują np. w Méridzie na zachodzie Hiszpanii.

Według dotychczasowych ustaleń archeologów Ammaia istniała od I wieku przed Chrystusem do V stulecia po Chr., stanowiąc dla Rzymian ważne miejsce w zaopatrywaniu się w tym rejonie w kwarc i złoto, a także będąc ważnym węzłem komunikacyjnym z zachodu na wschód Półwyspu Iberyjskiego.

Reklama

Czy na arenie ginęli pierwsi chrześcijanie?

Amfiteatr, na którym odbywały się różne wydarzenia, był budowlą murowaną, otynkowaną zaprawą wapienno-piaskową. W jego podziemiach archeolodzy znaleźli piwnicę wykonaną z drewna.

Z wydanego w tej sprawie oświadczenia wynika, że na arenie w pierwszych wiekach naszej ery mogli ginąć chrześcijanie. Fabião zapowiedział, iż w najbliższych miesiącach w tej portugalskiej gminie prowadzone będą dalsze prace archeologiczne służące zdobyciu informacji o wybudowanym przez Rzymian amfiteatrze.

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę