Nieporozumienie wokół książki ofiarowanej przez Macrona papieżowi. Księgarz wyjaśnia

Francuski księgarz wyjaśnił nieporozumienie wokół książki ofiarowanej w poniedziałek przez prezydenta Emmanuela Macrona papieżowi Franciszkowi. Na francuskim wydaniu z 1795 roku książki Emmanuela Kanta „O wiecznym pokoju” widnieje bowiem pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie, w języku polskim.

fot. Vatican News/Facebook.com

W mediach i internecie zaczęto podejrzewać, że książka została skradziona przez hitlerowców, gdy w czasie II wojny światowej okupowali to miasto, należące wówczas do Polski.

Tymczasem agencja AFP dotarła do Patricka Hatchuela, paryskiego księgarza, specjalizującego się w starych i rzadkich książkach, którego nazwisko pojawiło się w kontekście tej sprawy. Potwierdził, że to on sprzedał książkę Kanta urzędowi prezydenckiemu i zapewnił, że nie pochodzi ona ze zbiorów zrabowanych przez Niemców.

CZYTAJ: Macron podarował papieżowi książkę. Lawinę komentarzy wywołała pieczątka na stronie tytułowej

Reklama
Reklama

Według księgarza, książka znajdowała się w lwowskiej bibliotece, którą opuściła między 1850 a 1870 roku, prawdopodobnie przy okazji wyprzedaży. Do Paryża trafiła około 1900 roku, co potwierdza drukowana etykieta. On sam kupił ją od syna prywatnego kolekcjonera, który nabył ją pół wieku temu. Wszystko można sprawdzić – zapewnia Hatchuel.

Jednocześnie przyznał, że Pałac Elizejski zapłacił za książkę mniej, niż wynosiła jej cena katalogowa – 2500 euro. Ujawnił też, że w sprawie pochodzenia książki udzielił wyjaśnień polskiemu rządowi.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę