Nasze projekty

Macron podarował papieżowi książkę. Lawinę komentarzy wywołała pieczątka na stronie tytułowej

W czasie poniedziałkowego spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem papież Franciszek otrzymał w prezencie osiemnastowieczne wydanie książki Immanuela Kanta. Lawinę komentarzy wywołała pieczątka na stronie tytułowej dzieła.

fot. Vatican News/Facebook.com

Zgodnie z dyplomatycznym protokołem w czasie spotkania wymieniono się podarunkami. Franciszek wręczył Macronowi medal z bazyliką św. Piotra oraz dokumenty o swoim pontyfikacie. Natomiast prezydent Francji podarował papieżowi pierwsze francuskie wydanie dzieła Immanuela Kanta pod tytułem „Projekt wieczystego pokoju” z 1796 roku.

Uwagę internautów przykuł jeden szczegół, który spowodował lawinę komentarzy w mediach społecznościowych.

Na pieczęci, która znajduje się na stronie tytułowej widnieje napis „Czytelnia Akademicka we Lwowie”, co oznacza, że książka znajdowała się kiedyś w polskich zbiorach uniwersyteckich.

Reklama

Wywołało to komentarze dotyczące pochodzenia dzieła oraz jego prawowitych właścicieli. Pojawiły się sugestie, że książka może należeć do zbioru dzieł zrabowanych w czasie II wojny światowej.

Sprawą zajęło się ministerstwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych bada sprawę prezentu, jaki prezydent Francji Emmanuel Macron wręczył papieżowi Franciszkowi podczas poniedziałkowej audiencji, ale na razie resort nie wydaje oświadczenia w tej kwestii – poinformował we wtorek PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Reklama

kh, PAP, interia.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę