Nasze projekty

Nie żyje Edward Mosberg. Ocalony z Holokaustu miał 96 lat

W wieku 96 lat zmarł Edward Mosberg, ocalony z Holokaustu polski Żyd, więzień niemieckich obozów. Przez lata angażował się w rozwijanie dialogu polsko-żydowskiego oraz upamiętnianie zbrodni okresu II wojny światowej.

fot. Adrian Kubicki/Twitter.com

O śmierci Edwarda Mosberga poinformował w mediach społecznościowych Konsul Generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. „Dziś wieczorem odszedł pan Edward Mosberg, najwspanialszy człowiek, jakiego kiedykolwiek spotkałem” – napisał.

Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 r. w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej, w 1941 r. wraz z bliskimi został osadzony w krakowskim getcie. Po jego likwidaci najpierw trafił do obozu koncentracyjnego KL Plaszow, a następnie KL Mauthausen-Gusen, gdzie doczekał wyzwolenia.

Reklama

W 1951 r. zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie oprócz zajęciami związanymi z pracą zawodową, angażował się także w upamiętnienie Holokaustu i innych niemieckich zbrodni okresu II wojny światowej. W 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.

pa, polskieradio24.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę