Nasze projekty

Nie żyje Alex Dancyg

Historyk, strażnik pamięci o Holokauście, ekspert Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, orędownik dialogu polsko-żydowskiego Alex Dancyg, który przez kilka miesięcy był więziony przez Hamas nie żyje.

Nie żyje Alex Dancyg

Informację o śmierci Alexa Dancyga potwierdziła m.in. izraelska organizacja społeczna Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych, a także izraelska armia. 76-latek został uprowadzony 7 października 2023 roku z południowo-izraelskiego kibucu Nir Oz położonego przy granicy Strefy Gazy. Informacja o śmierci została oparta na danych wywiadowczych. Okoliczności śmierci w niewoli Hamasu są obecnie badane.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem uznało swojego pracownika za „oddanego i lojalnego partnera w misji wspierania i szerzenia znaczącej pamięci i edukacji o Holokauście zarówno w Izraelu, jak i na całym świecie”. Dancyg z powodzeniem zintegrował swoją izraelską i żydowską tożsamość oraz swoje polskie miejsce urodzenia w nauczaniu o II wojnie światowej, a także o Holokauście -powiedział przewodniczący zarządu Jad Waszem Dani Dayan w poniedziałkowym oświadczeniu.

Dalsza część artykułu poniżej.

Reklama

W 2023 r. Alex Dancyg został m. in. uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowiek Pojednania, a w marcu 2024 otrzymał Nagrodę Specjalną Orła Jana Karskiego.

Alex Dancyg urodził się w Warszawie

Urodzony 76 lat temu w Warszawie, mieszkający od 1957 r. w Izraelu, Alex Dancyg od kilku dziesięcioleci objaśniał Izraelczykom Polskę, a Polakom Izrael. Szkolił przewodników towarzyszących młodym Izraelczykom w ich podróżach do Polski, organizował kontakty pomiędzy młodzieżą z Izraela, a jej polskimi rówieśnikami, stworzył hebrajski przewodnik po Polsce, nauczał polskich nauczycieli, muzealników oraz księży, bywał w polskich szkołach. Umożliwiał spotkania, wspomagał i inspirował ludzi, którzy w obu krajach pracują na rzecz porozumienia polsko-żydowskiego.

Jako członek kibucu Alex Dancyg zajmował się nawadnianiem – powoli zmieniał pustynię w miejsce, w którym pojawia się życie. Znany publicysta katolicki Janusz Poniewierski zauważył, że jest to symboliczny obraz jego aktywności w dziedzinie relacji międzyludzkich i międzynarodowych. Bo kropla drąży skałę.

Reklama

Dancyg, jak i cały jego kibuc Nir Oz, utrzymywał dobrosąsiedzkie stosunki z Arabami z Gazy. Wierzył, że pokój jest możliwy. Dnia 7 października 2023 r. po masakrze w kibucu został uprowadzony przez Hamas.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja