Miseczka uważana za św. Graala wróciła do Genui

Do muzeum katedry św. Wawrzyńca w Genui powróciła tzw. święta miseczka (sacro catino), tajemnicze naczynie uważane wręcz przez jakiś czas za św. Graala. Przywiózł je jako trofeum z I krucjaty ze zdobytej przez krzyżowców w 1101 roku Cezarei Nadmorskiej genueńczyk Guglielmo Embriaco. Był on przekonany, że naczynie, które przywiózł do rodzinnego miasta w przekonaniu, że jest w posiadaniu relikwii, używane było w czasie Ostatniej Wieczerzy i wykonane zostało ze szmaragdów.

Polub nas na Facebooku!

W czasie niedawnej konserwacji we Florencji ustalono, że tworzywem jest jednak zielone szkło. Przez dłuższy czas nie wykluczano, że pochodzi ono z czasów Cesarstwa Rzymskiego bądź z manufaktury muzułmańskiej z IX wieku.

 

Z dokumentów wynika niezbicie, że w Genui „święta miseczka” znajduje się już od XII wieku. Powracający do muzeum diecezjalnego cenny przedmiot powitał arcybiskup włoskiego miasta kardynał Angelo Bagnasco, były przewodniczący konferencji episkopatu Italii, który jednak nie wypowiedział na temat jego autentyczności.


kg (KAI Genua) / Genua

Reklama

Szukasz wartościowych treści?

Zapisz się na cotygodniowy newsletter Stacji7


Reklama

Reklama

Liban: przywódcy religijni porozmawiają o Jerozolimie

Patriarcha Kościoła Maronickiego zwołał na jutro do swej siedziby w Bkerke szczyt chrześcijańsko-muzułmański w sprawie Jerozolimy. Najwyżsi zwierzchnicy religijni w Libanie chcą zająć wspólne stanowisko na temat decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu do tego miasta swej ambasady w Izraelu.

Polub nas na Facebooku!

Kard. Bechara Boutros Rai już teraz podkreśla, że decyzja prezydenta Trumpa to policzek wymierzony Palestyńczykom, wschodnim chrześcijanom, muzułmanom i wszystkim Arabom. Udaremniono w ten sposób starania o pokój między Izraelem, Palestyną i krajami arabskimi. Prowokując do nowej intifady, Donald Trump przemienił Jerozolimę z miasta pokoju w miasto wojny – powiedział kard. Rai. Warto zauważyć, że w Libanie ponad 10 proc. mieszkańców do uchodźcy z Palestyny.


RV / Bejrut
KAI

Reklama

Szukasz wartościowych treści?

Zapisz się na cotygodniowy newsletter Stacji7


Reklama

Reklama

Copy link
Powered by Social Snap