Meksyk: 12 biskupów oskarżonych o ukrywanie wykorzystywania seksualnego

Wobec 12 meksykańskich biskupów prowadzone jest dochodzenie w sprawie krycia przez nich przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych dorosłych.

fot. Mateus Campos Felipe / Unsplash

Informacje o prowadzonym, na podstawie dwóch motu proprio papieża Franciszka: „Come una madre amorevole” z 2016 roku i „Vos estis lux mundi” z 2019 roku, dochodzeniu przekazał nuncjusz apostolski w Meksyku abp Franco Coppola. Niektóre sprawy są badane jeszcze w Meksyku, inne zostały już przekazane do Watykanu.

„Kościół nadal musi iść w tym kierunku”

W rozmowie z agencją ACI Prensa abp Coppola zapewnił, że zajęto się wszystkimi zgłoszonymi skargami na biskupów. Jak zauważył, Kościół w Meksyku poczynił „znaczące kroki” w zapobieganiu i zwalczaniu nadużyć seksualnych, jakich dopuszczają się duchowni.

Jednak nadal musi iść w tym kierunku z coraz większą jasnością i transparencją we wprowadzaniu w życie zasady «zero tolerancji» oraz zadośćuczynić ofiarom – powiedział.

Reklama
Reklama

Nuncjusz od 2019 roku osobiście kontaktował się z osobami, które chciały złożyć doniesienie o przypadkach wykorzystywania seksualnego w Kościele.

W Meksyku jest obecnie 19 prowincji kościelnych (metropolii), grupujących 19 archidiecezji i 73 diecezje oraz 4 prałatury terytorialne.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę