Nasze projekty

Litwa gotowa na przyjęcie papieża. Franciszek przyleci już w sobotę

Litwa jest gotowa na przyjęcie papieża. Czekamy na ducha i na słowa, które Franciszek przekaże jej mieszkańcom - mówi abp Gintaras Grušas, metropolita Wilna. Pielgrzymka Franciszka na Litwę rozpocznie się już 22 września.

Dokładnie w sobotę 22 września własnie w Wilnie rozpocznie się 4-dniowa pielgrzymka Franciszka do krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Na Litwie będzie 2 dni i odwiedzi Wilno i Kowno. Na Łotwie spędzi dzień, w Estonii także.

Na Litwie trwają ostatnie przygotowania na przyjęcie papieża. Metropolita Wilna zauważa, że „o ile Jan Paweł II przyjechał na początku naszej niepodległości, by umocnić nas, gdy budowaliśmy kraj po pięćdziesięciu latach okupacji, to Franciszek przyjeżdża w czasie, gdy stawiamy czoła nowym wyzwaniom, zarówno dla wiary, jak i dla społeczeństwa: emigracji, problemom społecznym, moralnemu klimatowi Europy, który ma wpływ również na nas, itp.”. –  Myślę, że siła świadectwa Franciszka, gdy znajdzie się on pośród nas, da potężny impuls naszej wierze i nadziei – zaznaczył hierarcha.

Abp Grušas wyraził nadzieję, że mieszkańcy tego kraju „wyciągnęli wnioski” z tego, co usłyszeli podczas wizyty św. Jana Pawła II z 1993 roku. – Papież zwracał się do nich w szczególnym czasie i wypowiedział bardzo mądre słowa. Mam nadzieję, że będziemy również potrafili wysłuchać słów, które skieruje do nas Franciszek dzisiaj, w obliczu wyzwań naszej obecnej sytuacji historycznej i że będziemy postępowali zgodnie z nimi, gdy papież już wyjedzie – powiedział arcybiskup Wilna.

Reklama
Reklama

Według informacji udzielonych przez abp. Grušasa w spotkaniu papieża z młodzieżą 22 września na Placu Katedralnym w stolicy Litwy weźmie udział co najmniej 30 tys. osób. Tyle bowiem zarejestrowało się na to wydarzenie i zostały dla nich przygotowane sektory w centralnej części placu. Pozostała część placu Katedralnego i przyległe ulice będą dostępne dla wszystkich chętnych, bez konieczności uprzedniej rejestracji. – Z pewnością więc uczestników spotkania z papieżem będzie znacznie więcej – stwierdził abp Grušas.

Ujawnił też, że podczas spotkania z młodzieżą będzie obecny oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego z sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Papież odwiedzi też wileńską katedrę, gdzie modlić się będzie przed relikwiami św. Kazimierza.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite