Nasze projekty

Ksiądz tańczy z radości przed przyjazdem papieża. Nagranie obiegło świat

Światowe media pokazały, za brytyjską agencją Reutersa, filmik przedstawiający księdza tańczącego z radości z powodu przybycia do Karakoszu papieża Franciszka. Ten pełen radości taniec wielu może kojarzyć się z opisaną w VI rozdziale Drugiej Księgi Samuela biblijną sceną Dawida tańczącego przed Arką Przymierza.

Agencja podała, że tak spontanicznie okazującym swą radość kapłanem jest 31-letni Momika, który aktywnie pracował w komitecie przygotowującym przyjazd Ojca Świętego do miasta zdewastowanego przez tzw. Państwo Islamskie w latach 2014-16. To było jak sen, który się spełnił – wyjaśnił duchowny swoją niecodzienną reakcję.

Gdy terroryści islamscy najechali miasto, wielu mieszkańców, w tym także ks. Momika, musiało schronić się w pobliskim Kurdystanie Irackim. Kapłan powrócił do Karakoszu, gdy tylko został on wyzwolony w 2016 r. i obecnie wraz z mieszkańcami bierze udział w jego odbudowywaniu.

Od czasu wojny nie widziałem tutaj takiej radości – powiedział ks. Momika, który później wraz z kilkoma tysiącami swych rodaków uczestniczył we wspólnej z Ojcem Świętym modlitwie Anioł Pański w największym w Iraku kościele Maryi Niepokalanie Poczętej, zwanej Wielkiej.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Franciszek w katedrze zniszczonej przez ISIS. „Kluczowe jest przebaczenie”

Pierwszy papież w Iraku

W poniedziałek zakończyła się pielgrzymka Franciszka do Iraku, w czasie której papież odwiedził m.in. Irbil, Bagdad i Karakosz.

Katedra w Karakosz, w której papież odmówił Anioł Pański, została zniszczona w latach 2014-2016 przez Państwo Islamskie i zamieniona w strzelnicę. Pierwsza msza, po wyzwoleniu miasta od ISIS, została odprawiona w tym miejscu w 2016 roku. W styczniu na dzwonnicy katedry Niepokalanego Poczęcia umieszczono nowy posąg maryjny, wyrzeźbiony przez miejscowego artystę chrześcijańskiego.

Reklama

SPRAWDŹ: Franciszek odwiedzi w Iraku katedrę spaloną przez Państwo Islamskie

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę