Nasze projekty

Kościół przeciwko nacjonalizmowi i wykluczeniu

Kościół katolicki zareagował skoncentrowaną akcją na wzrost w całej Europie partii o programach nacjonalistycznych. W Środę Popielcową europejska gałąź Komisji „Iustitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój) skupiająca 31 komisji krajowych rozpoczęła całoroczną akcję pod hasłem „Przeciwko nacjonalizmowi i wykluczaniu”

Obok polityków, również media powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za obchodzenie się z coraz mocniejszą retoryką nacjonalistyczną i wrogą wobec obcych – stwierdza opublikowany dokument. Przypomina ponadto o potrzebie „konsekwentnej i odpowiedzialnej polityki migracyjnej w Europie”.

 

"Proste hasła, kształtowanie opinii publicznej przeciwko przybyszom i przeciwko Unii Europejskiej działają na ludzi, którzy martwią się o swoją przyszłość, ale nie stanowią odpowiedzi na wszystkie wyzwania naszych czasów" – powiedział otwierając akcję przewodniczący europejskiej „Iustitia et Pax”, arcybiskup Jean-Claude Hollerich z Luksemburga. Podkreślił jednocześnie, że w sprawie migracji nie ma prostych rozwiązań. Proste są natomiast cele partii i ruchów o charakterze nazistowskim, którym chodzi jedynie o władzę polityczną i gospodarczą. „Nie służą one natomiast ubogim, słabym i prawdziwie dyskryminowanym” – zaznaczył arcybiskup.

Reklama

To właśnie temat migracji jest charakterystycznym przykładem na to, że realia w Europie są coraz bardziej ignorowane – stwierdza dokument „Iustitia et Pax”. Według niego domaganie się całkowitego zamknięcia granic unijnych jako sposób na powstrzymanie napływu uchodźców, jest równie nierealny, jak i nieludzki. Natomiast politycy na płaszczyźnie europejskiej i międzynarodowej powinni wypracować rozwiązania, które pozwolą im wziąć na siebie odpowiedzialność za migrantów i uchodźców.

Komisja krytycznie odniosła się także do szerzącego się radykalizmu słownego. „Słownictwo o zabarwieniu rasistowskim i wrogie wobec obcych nasuwa na myśl agresywną i ultranacjonalistyczną politykę, jaka poprzedzała obie wojny światowe”, stwierdza dokument i przypomina, że „nacjonalizm wykluczania” jest sprzeczny z wartością godności człowieka , a także stanowi „zagrożenie dla stabilności społecznej na gruncie lokalnym oraz dla pokoju wśród państw Europy. Dlatego „Iustitia et Pax” apeluje do wszystkich organizacji obywatelskich oraz do Kościołów o „napiętnowanie wszelkiej retoryki o zabarwieniu nacjonalistycznym i do jej kwestionowania”.

"Iustitia et Pax Europa" jest europejską siecią skupiającą 31 krajowych komisji "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój), tworzonych lub uznawanych przez episkopaty poszczególnych krajów.

Reklama

ts (KAI) / Luksemburg

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę