Nasze projekty

Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Wielkanoc

Po blisko 50 dniach przygotowania i Wielkiego Postu wierni Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich, podczas nocnej liturgii wyśpiewali radosne "Christos woskriesie", "Woistinu woskriesie" – Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał - tym samym kończąc okres pokuty.

Jak tłumaczy ks. Wasyl Berkyta, proboszcz łódzkiej wspólnoty greckokatolickiej, wieczorne uroczystości rozpoczynają się od odmówienia modlitw nagrobnych, które wygłaszane są przy płaszczenicy (płótnie z namalowanym przedstawieniem umarłego Chrystusa), którą następnie duchowny przenosi do ołtarza. Tam przechowywana jest do Wniebowstąpienia Jezusa – podkreślił duchowny.

W miejscu grobu Bożego została umieszczona ikona Zmartwychwstania Pańskiego, a wszyscy zebrani za celebransem i służbą ołtarza przeszli w procesji, która rozpoczęła jutrznię wielkanocną. – Jutrznia śpiewana opowiada o tym, że Chrystus Zmartwychwstał i każdemu z nas dał nowe życie – dodaje ks. Berkuta.

Następnie wierni uczestniczyli w Boskiej Liturgii, w czasie której konsekrowano dary chleba i wina. Po konsekracji zostały one rozdzielone wiernym.

Reklama
Reklama

Liturgię zakończyło błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, które zostaną spożyte podczas świątecznego śniadania w poranek Zmartwychwstania Pańskiego.

Kościół greckokatolicki w Polsce podzielony jest na trzy diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Jest to archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź należy do archieparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

xpk,Łódź/KAI

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę