Nasze projekty

Koniec wzajemnego ostrzału Izraela i Strefy Gazy. Ogłoszono zawieszenie broni

Po 11 dniach zakończył się wzajemny ostrzał Izraela i Strefy Gazy. Od 2 w nocy w piątek rozpoczęło się zawieszenie broni zawarte między Hamasem, a izraelskim rządem.

Pixabay.com/hosny_salah

Zawieszenie broni było przewidywane przez ekspertów od kilku dni. W czwartek do deeskalacji napięcia wezwał prezydent USA Joe Biden.

Wymiana ognia między obiema stronami rozpoczęła się 10 maja. Po stronie palestyńskiej zginęły 232 osoby, w tym 65 dzieci i 39 kobiet. Rannych zostało ponad 1700 osób. Izrael twierdzi, że zabił w Gazie przynajmniej 160 bojowników Hamasu. Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób.

Zawieszenie broni wzbudziło entuzjazm wśród Palestyńczyków, którzy wyszli na ulice Jerozolimy, by świętować „zwycięstwo”.  Hamas przekazał, że cały czas jest gotowy do walki. Dzisiaj kończy się bitwa, ale Netanjahu i cały świat powinien wiedzieć, że nasze ręce są cały czas na spuście i będziemy dalej zwiększać możliwości naszego ruchu oporu – powiedział Ezzat El-Reshig, członek biura politycznego Hamasu.

Reklama
Reklama

Po stronie izraelskiej rozejm został przyjęty z ulgą. Dobrze, że konflikt się zakończy, ale niestety nie czuję, że przed nami długi czas pokoju – ­mówi korespondentom Reutersa jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

ag/Reuters/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę