Nasze projekty

„Komunia w stanie grzechu ciężkiego to świętokradztwo”. Biskupi przypomną o godnym przyjmowaniu Eucharystii

Podczas zebrania episkopatu biskupi Stanów Zjednoczonych będą rozmawiać o dokumencie, który skupia się na znaczeniu godnego przyjmowania Eucharystii.

fot. Cathopic/Exe Lobaiza

W połowie listopada amerykańscy biskupi spotkają się w Baltimore na jesiennym plenarnym episkopatu, podczas którego będą rozmawiać o dokumencie zatytułowanym „Tajemnica Eucharystii w życiu Kościoła”.

Jak informuje agencja CNA projekt dokumentu nie zawiera wyraźnej wzmianki o odmawianiu sakramentu politykom, których działania są sprzeczne z nauką Kościoła w sprawie obrony życia ludzkiego. Skupia się natomiast na znaczeniu nauczania o prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii oraz Eucharystii jako narzędziu ewangelizacji. W 26-stronicowym projekcie brakuje kryteriów, kiedy można odmówić katolikowi przyjęcia Eucharystii.

„Osoba, która przyjmuje Komunię Świętą w stanie grzechu śmiertelnego popełnia grzech świętokradztwa”

Projekt dokumentu wyjaśnia różnice między grzechami powszednimi a śmiertelnymi, i mówi, że katolik w stanie grzechu śmiertelnego nie powinien przyjmować Eucharystii, dopóki nie pójdzie do spowiedzi i nie otrzyma sakramentalnego rozgrzeszenia. Przypomina, że „istnieją jednak pewne grzechy, które rozrywają komunię z Bogiem i Kościołem”.

Reklama

„Jak konsekwentnie naucza Kościół, osoba, która przyjmuje Komunię Świętą będąc w stanie grzechu śmiertelnego, nie tylko nie otrzymuje łaski sakramentu, lecz popełnia grzech świętokradztwa, nie okazując czci należnej Ciału i Krwi Chrystusa” – wyjaśnia dokument.

„Odrzucenie określonych doktryn Kościoła osłabia komunię z Kościołem”

W dokumencie podkreślono, że „przyjęcie Komunii Świętej pociąga za sobą komunię z Kościołem w tym widzialnym wymiarze” i ponownie przytacza tekst dokumentu biskupów USA z 2006 roku dotyczącego katolików w życiu publicznym.

Gdyby katolik w życiu osobistym lub zawodowym świadomie i uporczywie odrzucał określone doktryny Kościoła, lub świadomie i uporczywie odrzucał jego definitywne nauczanie w kwestiach moralnych, to jednak poważnie osłabiłby swoją komunię z Kościołem” – przypomniano.

Reklama

Zaznaczono, że „przyjęcie Komunii Świętej w takiej sytuacji nie byłoby zgodne z naturą celebracji eucharystycznej, tak więc osoba taka powinna się powstrzymać od przystępowania do sakramentu”.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę