Nasze projekty

Kolumbia: spontaniczne spotkanie papieża w Bogocie

Radosne okrzyki i śpiewy przywitały Franciszka 6 września wieczorem pod nuncjaturą apostolską w Bogocie. Gdy Ojciec Święty przybył do watykańskiej placówki dyplomatycznej, która jest jego rezydencją w czasie jego pobytu w Kolumbii, czekały tam na niego liczne rzesze rozradowanych ludzi. Papież wygłosił do nich krótkie przemówienie, dziękując za gorące przyjęcie i za kroczenie drogą pojednania i pokoju oraz zachęcając do dalszego trwania w radości, nadziei i uśmiechu.

Oto polski tekst improwizowanego przemówienia Franciszka:

Dziękuję bardzo za radość, jaką okazujecie. Dziękuję bardzo za wysiłek, jaki podjęliście, bardzo dziękuję za drogę, którą odważyliście się kroczyć, a to nazywa się bohaterstwem. Nawet małe dzieci mogą być bohaterami, najmłodsi, gdy są oszukiwane lub gdy się mylą, [ale] powstają i są bohaterami i idą dalej. Idźcie nadal naprzód! Idźcie nadal w ten sposób! Nie dajcie się pokonać, nie dajcie się oszukać, nie traćcie radości, nie traćcie nadziei, nie traćcie uśmiechu, postępujcie nadal w ten sposób!

A teraz udzielę wam wszystkim błogosławieństwa, pomodlimy się do Maryi Panny, naszej Matki, aby nam błogosławiła.

Reklama
Reklama

Wszyscy odmówili Zdrowaś Mario, po czym zaśpiewali pieśń.

Reklama
Reklama

Następnie papież ponownie zabrał głos: „Bardzo dziękuję za męstwo i odwagę, nie dajcie skraść sobie radości”, po czym zapytał dzieci: „Czego nie można ukraść?”, na co te odpowiedziały: „Radości”.

„Niech nikt was nie okradnie, niech was nie oszuka, nie dajcie skraść sobie nadziei” – mówił dalej Ojciec Święty i ponownie zapytał: „Czego nikt ni może wam ukraść?” i znów usłyszał w odpowiedzi: „Nadziei”. Powtórzył: „Radość i nadzieja. Wszyscy” i „Radość i nadzieja!” – zawołały dzieci.

Reklama

Na zakończenie tego krótkiego i improwizowanego spotkania z wiernymi, zwłaszcza najmłodszymi, Franciszek powiedział: „Czy mogę was o coś poprosić? Abyście się modlili za mnie. Czy zrobicie to?”. „Tak” – padła odpowiedź. „Niech Bóg was błogosław. I dziękuję, bo jest bardzo pięknie. Dziękuję” – zakończył swą rozmowę ze zgromadzonymi pod nuncjaturą papież.


kg (KAI) / Bogota

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite