Nasze projekty

Kolejny kapłan zamordowany w Nigerii. Został stracony maczetą

Ciało ks. Johna Gbakaana zostało znalezione w sobotę, dzień po jego uprowadzeniu przez nieznanych mężczyzn. Agenzia Fides, służba informacyjna Papieskich Towarzystw Misyjnych, poinformowała, że ​​kapłan „został stracony maczetą w tak brutalny sposób, że identyfikacja była prawie niemożliwa”.

Kapłan diecezji Minna, w środkowym pasie Nigerii, został zaatakowany przez niezidentyfikowanych mężczyzn wieczorem 15 stycznia. Podróżował ze swoim młodszym bratem drogą Lambata-Lapai w stanie Niger po wizycie u ich matki w Makurdi, Stan Benue.

Fides poinformował, że porywacze początkowo zażądali 30 milionów naira (około 70 000 dolarów) za uwolnienie dwóch braci, później zmniejszając tę ​​liczbę do pięciu milionów naira (około 12 000 dolarów). Lokalne media podały, że 16 stycznia znaleziono ciało księdza przywiązane do drzewa oraz jego samochód. Nie wiadomo natomiast co się dzieje z bratem kapłana.

Po zabójstwie Gbakaana przywódcy chrześcijańscy wezwali rząd federalny Nigerii do podjęcia działań w celu zaprzestania ataków na duchowieństwo. Lokalne media zacytowały wielebnego Johna Josepha Hayaba, wiceprzewodniczącego Christian Association of Nigeria w północnej Nigerii. Po prostu błagamy rząd federalny i wszystkie agencje bezpieczeństwa, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać to zło – powiedział.

Reklama
Reklama

Prześladowania w Nigerii 

To już kolejne uprowadzenie kapłana w Nigerii. Pod koniec grudnia wraz z kierowcą porwano biskupa Mosesa Chikwe, pomocnika archidiecezji Owerri. Został zwolniony po pięciu dniach niewoli. Z kolei w listopadzie ks. Matthew Dajo, ksiądz archidiecezji Abudży, został porwany i uwolniony po 10 dniach.

Według najnowszego raportu organizacji Open Doors Nigeria znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Gorsza sytuacja chrześcijan na świecie. Prześladowanych ponad 300 mln osób

kh/CatholicNewsAgency/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite