Nasze projekty

Kard. Turkson złożył dymisję. Jest uważany za kluczowego współpracownika papieża

W rozmowie z dziennikarzami kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, potwierdził, że z powodu zakończenia pięcioletniej kadencji złożył rezygnację z pełnionego urzędu i czeka na odpowiedź papieża.

fot. Richter Frank-Jurgen / Wikipedia CC BY-SA 2.0

Kard. Turkson kieruje utworzoną w 2016 roku dykasterią, która zajmuje się takimi kwestiami jak pokój, sprawiedliwość, migracja i organizacje charytatywne. O swojej decyzji miał poinformować pracowników dykasterii. Na początku roku w instytucji tej dokonano audytu pod przewodnictwem kard. Blase’a Cupicha z Chicago.

73-letni, pochodzący z Ghany purpurat jest uważany za kluczowego współpracownika papieża w kwestiach społecznych i jest jedynym Afrykańczykiem, który kieruje dykasterią watykańską.

Kim jest kard. Turkson?

Kard. Peter Kodwo Appiah Turkson urodził się 11 października 1948 roku w Wassaw Nsuta w diecezji Sekondi-Takoradi w Ghanie. Jego matka była metodystką, a ojciec katolikiem. Uczył się w Niższym Seminarium Duchownym św. Teresy w Amisano i Regionalnym Seminarium Duchownym św. Piotra w Pedu, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego św. Antoniego nad Hudsonem w Rensselaer, w stanie Nowy Jork, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Johna Amissaha 20 lipca 1975 roku i został włączony do prezbiterium archidiecezji Cape Coast. Ponadto, w 1980 roku uzyskał licencjat kanoniczny z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Reklama
Reklama

Przez rok pracował w seminarium św. Teresy na rok (1980-81), a w 1981 r. został wicerektorem Seminarium św. Piotra w 1981 r. Pracował również duszpastersko w parafii przylegającej do seminarium. W latach 1987-1992 podjął studia doktoranckie z Pisma Świętego na Papieskim Instytucie Biblijnym, ale pracę nad rozprawą przerwała mu nominacja na arcybiskupa Cape Coast w 1992 roku. W latach 1997-2005 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Ghany, a od 2003 roku był kanclerzem Kolegium Katolickiego Uniwersytetu Ghany.

Kieruje dykasterią, która istnieje od 2016 roku

Święty Jan Paweł II mianował abp. Turksona kardynałem-prezbiterem na swoim ostatnim konsystorzu w dniu 21 października 2003 roku. Jest on pierwszym ghańskim kardynałem i był jednym z kardynałów elektorów, którzy uczestniczyli w konklawe papieskim w 2005 roku, które wybrało papieża Benedykta XVI oraz w konklawe w 2013 roku, które wybrało papieża Franciszka.

24 października 2009 roku papież Benedykt XVI mianował kard. Turksona przewodniczącym Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W tym charakterze był realizatorem wytycznych nauczania społecznego Kościoła. Wiosną 2011 roku papież Benedykt XVI wysłał kard. Turksona, jako watykańskiego mediatora, w konflikcie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W 2016 roku papież Franciszek wysłał kard. Turksona jako swojego specjalnego wysłannika, aby dążył do pokoju w Sudanie Południowym.

Reklama
Reklama

31 sierpnia 2016 roku papież Franciszek utworzył Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, mianując Turksona jej pierwszym prefektem z dniem 1 stycznia 2017 roku.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę