Nasze projekty

Kard. Krajewski wspomina telefon od papieża: wszystko co ci dałem, zostaw w szpitalu i wyjdź bez tego

Kard. Konrad Krajewski powiedział, że po wejściu w życie nowej konstytucji apostolskiej Urząd Dobroczynności zachowuje swoją nazwę. Jednak dokument przewiduje, że staje się dykasterią, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi.

June 9, 2019 - Vatican: Pope Francis speaks with Card. Konrad Krajewski during the Pentecost Mass in Saint Peter's square at the Vatican. (Alessia Giuliani/CPP/Polaris)

Na mocy nowej konstytucji apostolskiej papieża Franciszka „Praedicate Evangelium”, reformującej Kurię Rzymską, dotychczasowe kongregacje i rady papieskie, zastąpiły dykasterie. Dokument wszedł w życie w niedzielę Zesłania Ducha Świętego i zastąpił dotychczas obowiązującą konstytucję św. Jana Pawła II z 1988 roku „Pastor bonus”.

ZOBACZ: Papież reformuje Kurię Rzymską. Ogłosił nową Konstytucję Apostolską

Kard. Konrad Krajewski powiedział, że po wejściu w życie nowej konstytucji apostolskiej Urząd Dobroczynności zachował nazwę, ale dokument przewiduje, że staje się on Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi i zmienia się jego pozycja w ramach Kurii Rzymskiej.

Reklama

„Ta dykasteria jest jedną z najważniejszych dla papieża”

Kard. Krajewski, jałmużnik papieski w rozmowie z Radiem Watykańskim zauważył, że choć jego urząd istnieje już od XII wieku, to od niedzieli Zesłania Ducha Świętego zmieniło się bardzo dużo, a paradoksalnie jednocześnie niewiele.

Papież kiedyś mówił w ten sposób, że ma dwa ramiona, jedno to ramię miłosierdzia, a drugie – ramię wiary. Te dwie dykasterie powinny być na samym początku, zaraz po Dykasterii, czyli ministerstwie ds. Ewangelizacji, a zatem również misyjności Kościoła. Zmienia się jedynie zakres, który, jak podkreślił Papież, dotyczy całego świata. Reprezentujemy jego bliskość wobec ludzi pokrzywdzonych, ubogich tam, gdzie papież chce być obecny przez swojego jałmużnika, czyli przez to ministerstwo ds. miłosierdzia. Oprócz tego, wszystko pozostaje jak było. Ta dykasteria jest jedną z najważniejszych dla papieża. Tak jak sprawa wiary, tak również sprawa miłosierdzia. Jedno z drugim musi iść w parze – podkreślił kard. Krajewski.

Kardynał wspomina telefon od papieża: wszystko co ci dałem, zostaw w tym szpitalu

Jak podkreślił, jałmużnik „ma wiele przywilejów związanych z jego tytułem, związanych z tym, że jest kardynałem, że jest biskupem, ale te wszystkie przywileje są dla biednych, nie dla niego”.

Reklama

Natomiast rezygnując ze wszystkich przywilejów nie tylko jest się bliżej papieża, ale także bliżej ubogich. W szpitalu, kiedy do mnie zadzwonił, a było to w czasie Covid-u, powiedział: «słyszałem, że masz dwa łóżka w pokoju, w którym leżysz». Mówię, że owszem, ale jedno jest puste. Papież odpowiedział: «wcale nie jest puste». Odpowiedziałem: jak to nie jest puste, przecież widzę, że jest tak. Franciszek stwierdził: «tam leżą wszystkie twoje przywileje, począwszy od koloru sutanny, od krzyża, pierścienia i biretu. Wszystko co ci dałem, zostaw tam w szpitalu i wyjdź bez tego i wtedy możesz być jałmużnikiem» – wspominał.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę