Nasze projekty

Kard. Burke chce skorygować papieża

Kardynał Raymond Burke z USA po raz kolejny skrytykował formę sprawowania urzędu przez papieża Franciszka. Dał przy tym do zrozumienia, że nadszedł czas na formalną korektę papieskich wypowiedzi odnośnie do komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w drugich związkach.

W wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika „The Wanderer” powiedział, że papież zdecydował się, aby nie odpowiadać na pięć krytycznych pytań, jakie nasuwają się po lekturze ogłoszonej w ubiegłym roku adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” (Radość miłości). „Dlatego konieczne jest wyraźne stwierdzenie, czego naucza Kościół” – uważa były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Kard. Burke nie zdradził, kiedy planuje taką „formalną korektę”. Tego rodzaju postępowanie nie było stosowane od setek lat, a do tego nigdy w kwestiach nauczania Kościoła. Nie reguluje tego także prawo kanoniczne. Powiedział tylko, że forma takiego „upomnienia” zawierałaby z jednej strony nauczanie Kościoła, z drugiej zaś to, czego faktycznie naucza obecny papież. „I jeśli będą sprzeczności, papież zostanie poproszony o dostosowanie swego nauczania w posłuszeństwie wobec Chrystusa i Urzędu Nauczycielskiego Kościoła” – stwierdził kard. Burke.

Biskupi, którzy obstają przy nauczaniu Kościoła na temat małżeństwa i rodziny informują, iż spotykają się z opozycją wiernych, którzy w tych sprawach wolą słuchać papieża Franciszka lub zwracają się do innego biskupa – ubolewał zaniepokojony kard. Burke. Przyznał, że w swoich licznych podróżach regularnie spotyka liczne grupy wiernych, którzy zwierzają się ze swoich rozterek. Księżom, trwającym przy nauczaniu Kościoła, zarzuca się, że są przeciwko papieżowi i „temu tak zwanemu nowemu kierunkowi w Kościele” – skrytykował kard. Burke.

Reklama

W listopadzie 2016 r. czterej kardynałowie, wśród nich Raymond Burke, wysłali do papieża list z prośbą o rozwianie niepewności („dubia”) i wyjaśnienie niektórych punktów posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” z kwietnia 2016 r. Wątpliwości dotyczyło punktów 300-305 tej adhortacji, a przede wszystkim wyjątkowych sytuacji duszpasterskich, w których – według Franciszka – rozwiedzeni katolicy żyjący w drugich związkach mogą przyjąć Komunię św.


ts / Saint Paul (KAI)

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/stacja7use/domains/stacja7.pl/public_html/wp-content/themes/st7/inc/template-functions.php on line 784

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite