Nasze projekty

Francuski episkopat zaniepokojony tworzeniem chimer ludzko-zwierzęcych

Francuski episkopat jest zaniepokojony próbą legalizacji tworzenia chimer ludzko-zwierzęcych. Taka ustawa jest rozpatrywana przez francuski parlament.

Pixabay.com/satheeshsankaran

Głębokie zaniepokojenie projektem ustawy o bioetyce, który rozpatruje obecnie w trzecim czytaniu francuskie Zgromadzenie Narodowe wyraziła obradująca w Paryżu, w dniach 7-9 czerwca 2021 r., Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji.

W specjalnym oświadczeniu wskazano, że punktem centralnym francuskiej bioetyki nie jest już pojęcie godności każdej istoty ludzkiej. ”Po raz kolejny prawo rości sobie prawo do autoryzowania nowych wykroczeń poprzez «ujęcie ich w ramy” – zauważają biskupi i wskazują, że te ograniczenia są likwidowane jedno po drugim, nieuchronnie prowadząc do unicestwienia istoty ludzkiej. „Nie można «ująć w ramy» mieszania komórek ludzkich i zwierzęcych. To, co musi być zabronione, musi być jasno określone; to, co może być dozwolone, musi być również jasno określone. Jest to możliwe tylko w odniesieniu do przemyślanej wizji osoby ludzkiej i jej pochodzenia. Uregulowanie badań nad embrionami ludzkimi, kiedy te badania nie przyniosą korzyści leczonemu embrionowi, to pozwolenie sobie na manipulowanie nimi jak zwykłym materiałem. Jest to postawienie się w sytuacji technicznej dominacji nad tym, co powinno stać się pełnowartościową istotą ludzką” – wskazuje Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji.

Reklama

Biskupi przypominają, że należy towarzyszyć cierpieniu osób, które nie mogą mieć dzieci. Nie odnoszą się wprost do propozycji udostępnienia zapłodnienia in vitro parom lesbijskim i kobietom samotnym. Wskazują natomiast, że „nasze wysiłki powinny skupić się na braterstwie, które jako jedyne może trwale zaakceptować słabość. „Ustanowienie procesu produkcji dzieci niczego nie rozwiązuje. Życie otrzymujemy jako dar, dar, do którego przekazywania i dzielenia się z innymi jesteśmy powołani” – czytamy w oświadczeniu.

Rada Stała przypomina, iż życie ludzkie jest darem, każda istota ludzka jest darem, który zasługuje na to, by całe społeczeństwo przyjęło go z bezgranicznym szacunkiem.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę