Francja: biskupi przyjęli „instytucjonalną odpowiedzialność” za wykorzystywanie seksualne w Kościele

Katoliccy biskupi Francji, zebrani na zgromadzeniu plenarnym w Lourdes, przyjęli „systemowy wymiar przemocy seksualnej” w Kościele. Ich zdaniem nie jest ona „jedynie dziełem pojedynczych osób”, ale była możliwa dzięki „ogólnemu kontekstowi”.

fot. Gustavo Kralj/cathopic.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF) abp Eric de Moulins-Beaufort ujawnił, że uczestnicy zgromadzenia przegłosowali w piątek rano „instytucjonalną odpowiedzialność Kościoła” za przypadki przemocy seksualnej, która spowodowała tak wiele ofiar.

Z kolei rzecznik prasowy CEF ks. Hugues de Woillemont przypomniał, że już w czasie tegorocznego wiosennego zgromadzenia plenarnego biskupi wzięli na siebie tę odpowiedzialność, obecnie zaś ponowili ją w jeszcze bardziej jasnych słowach.

Otwarcie drogi sprawiedliwości

Według abp. de Moulins-Beaufort decyzja episkopatu otwiera drogę sprawiedliwości. Obecnie hierarchowie omawiają kwestię odszkodowań dla ofiar. W dyskusji biskupów bierze udział 130 osób: świeckich reprezentujących ruchy kościelne oraz zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie.

Reklama
Reklama

Przestudiujemy z prawnikami, jak skonkretyzować odpowiedzialność Kościoła – zaznaczył ks. de Woillemont, dodając, że Kościół zobowiązał się do wypłacenia odszkodowań wszystkim ofiarom.

W opublikowanym 5 października raporcie Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele ogłosiła, że w latach 1950-2020 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. Liczba ta wzrasta do 330 tys., jeśli uwzględni się osoby molestowane przez świeckich pracujących w instytucjach Kościoła katolickiego.

W ciągu minionych 70 lat około 3 tys. kapłanów i zakonników dopuściło nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że sprawa ta dotyczy prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.

Reklama
Reklama

pa/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę