Nasze projekty

Franciszek przybył do Mongolii. „To mały lud o wielkiej kulturze”

Samolot z papieżem na pokładzie wylądował o godz. 9.51 czasu lokalnego na lotnisku w Ułan Bator. Papieska wizyta, która potrwa do 4 września, przebiega pod hasłem: „Razem mieć nadzieję”.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

„Mongolię rozumie się zmysłami”

Podczas lotu na pokładzie samolotu papież Franciszek, pozdrowił około siedemdziesięciu dziennikarzy towarzyszących mu w podróży do Mongolii. Zachęcony komentarzem jednego z nich, wskazał na jedną z osobliwości narodu mongolskiego.

Udać się do Mongolii to udać się do małego ludu na wielkiej ziemi. Mongolia wydaje się nie mieć końca, a jej mieszkańcy są nieliczni, to mały lud (nieliczny) o wielkiej kulturze. Myślę, że dobrze nam zrobi zrozumienie tej ciszy, tak długiej i tak wielkiej. Pomoże nam to zrozumieć, co ona oznacza, ale nie intelektualnie, zrozumiemy ją naszymi zmysłami – powiedział Franciszek dodając: Mongolię rozumie się zmysłami. Pozwolę sobie powiedzieć, że być może dobrze nam zrobi posłuchanie trochę muzyki Borodina, który był w stanie wyrazić, co oznacza ta długość i wielkość Mongolii.

CZYTAJ: Franciszek jedzie do Mongolii. “To chyba najmniej liczny Kościół na świecie”

Reklama

Powitanie w Mongolii

Po wylądowaniu na lotnisku w Ułan Bator, u podnóża schodów samolotu papieża powitała minister spraw zagranicznych, Batmunkh Battsetseg. Wśród witających byli m. in.: prefekt apostolski Ułan Bator kard. Giorgio Marengo, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w Mongolii, ks. prałat Fernando Duarte Barros Reisa, biskup Ałmaty José Luis Mumbiela Sierra, przewodniczący Konferencji Episkopatu Azji Środkowej i ambasadorka Mongolii przy Stolicy Apostolskiej, Dawaasüren Gerelmaa.

Nie było żadnych przemówień. Oddano wojskowe honory. Minister spraw zagranicznych i papież pojechali do salonu VIP na krótką rozmowę. Potem papież pojechał do Prefektury Apostolskiej w Khan Uul, jednej z dziewięciu dzielnic Ułan Bator, która będzie rezydencją papieża podczas pobytu w Mongolii.

ZOBACZ: Figurka Matki Bożej znaleziona na… śmietniku. „Kardynał przeniósł ją do katedry, a katolicy uszyli suknię”

Reklama

Jak będzie wyglądała wizyta papieża w Mongolii?

Pierwszy dzień wizyty Franciszka jest przeznaczony na odpoczynek i aklimatyzację. 2 września, odbędzie się oficjalna ceremonia powitalna, spotkania z prezydentem, premierem i szefem parlamentu oraz audiencja dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. O godz. 16 przewidziano natomiast wizytę w katedrze świętych Piotra i Pawła oraz spotkanie z duchowieństwem i animatorami duszpasterskimi.

W niedzielę, 3 września, Papież weźmie udział w ekumenicznym i międzyreligijnym spotkaniu w Teatrze Hun, a następnie odprawi Mszę św. w Steppe Arenie.

Ostatniego dnia wizyty Franciszek spotka się z działaczami organizacji charytatywnych oraz zainauguruje działalność ośrodka miłosierdzia w Ułan Bator.

Reklama

W południe uda się w podróż powrotną do Rzymu.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę