Franciszek popiera duszpasterstwo osób homoseksualnych. „Bóg nie wypiera się żadnego ze swoich dzieci”

Papież Franciszek w liście do ks. Jamesa Martina SJ, udzielił poparcia nowemu projektowi, wspierającego „duszpasterstwo parafialne LGBT” – pisze jezuicki portal „America”.

fot. Adrian Martínez Cádiz/cathopic.com

Ks. Martin, który uruchomił stronę internetową Outreach (program pomocy) na początku bieżącego miesiąca, napisał 5 maja list do papieża Franciszka, zadając w nim trzy pytania, które, jak twierdzi, często słyszy od „katolików LGBT” i ich rodzin. Redaktor naczelny „America” otrzymał odpowiedź od papieża trzy dni później odręcznie napisaną notatkę w języku hiszpańskim.

Pierwsze pytanie dotyczyło tego, co jest zdaniem papieża najważniejszą rzeczą, jaką „osoby LGBT” powinny wiedzieć o Bogu. W odpowiedzi Franciszek wyraził poparcie dla nowego projektu i stwierdził: „Bóg jest Ojcem i nie wypiera się żadnego ze swoich dzieci, a «stylem» Boga jest bliskość, miłosierdzie i czułość. Na tej drodze można znaleźć Boga”.

„Kościół jest matką i powołuje do siebie wszystkie swoje dzieci”

W odpowiedzi na inne pytanie papież powiedział, że zachęciłby osoby LGBT do przeczytania Dziejów Apostolskich, aby odkryły „obraz żywego Kościoła”. Franciszek wezwał „osoby LGBT” do postrzegania negatywnych doświadczeń w Kościele nie jako odrzucenia przez instytucję, lecz jako niefortunne spotkania z jednostkami.

Reklama

„Chciałbym, aby nie postrzegali tego jako «odrzucenia przez Kościół», ale przez «ludzi w Kościele»” – napisał papież zaznaczając, że „Kościół jest matką i powołuje do siebie wszystkie swoje dzieci”.

Franciszek przytoczył historię z Ewangelii. „Weźmy na przykład przypowieść o zaproszonych na ucztę: byli wśród nich sprawiedliwi, grzesznicy, bogaci i ubodzy itd. [Mt 22, 1-15; Łk 14, 15-24]. Kościół selektywny, Kościół «czystej krwi», nie jest Świętą Matką Kościołem, lecz raczej sektą” – stwierdził papież.

Korespondencję opublikowano na stronie ks. Martina

Korespondencja od papieża została opublikowana w poniedziałek, 9 maja na łamach „Outreach: An LGBTQ Catholic Resource”, stronie internetowej założonej przez ks. Martina, która jest powiązana z America Media.

Reklama

„Jej celem jest pomoc katolikom LGBTQ, aby wiedzieli, że Bóg ich kocha, że są w sercu swojego Kościoła i że mają wiele darów, które mogą ofiarować Ludowi Bożemu” – podaje „America”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę