Franciszek: Nie można popełniać błędów w przyjmowaniu do seminariów

„W tym momencie jest bardzo duże niebezpieczeństwo: błędu w formacji i błędu w ostrożności w przyjmowaniu seminarzystów” – powiedział Franciszek do włoskich biskupów. Ich spotkanie odbywało się w rzymskim hotelu.

Cathopic/Angelica Mendoza

Franciszek odwiedził włoskich hierarchów w czasie zebrania plenarnego. Ze względów epidemicznych odbyło się ono w jednym z rzymskich hoteli.

Papież wygłosił spontaniczne przemówienie. Zaczął od żartu nawiązując do konkursów piękności, które odbywają się w tym miejscu. Gdy tylko tu wszedłem, to pomyślałem sobie: czy to zgromadzenie biskupów, czy konkurs na najpiękniejszego biskupa.

Następnie poruszył temat przyjmowania kleryków do seminarium. W tym momencie jest bardzo duże niebezpieczeństwo: błędu w formacji i błędu w ostrożności w przyjmowaniu seminarzystów. Widzieliśmy często seminarzystów, którzy wydawali się dobrzy, ale surowi. Surowość nie jest dobrym duchem. A potem orientowaliśmy się, że za tą surowością kryły się wielkie problemy. Dodał też, że niektórzy seminarzyści są przyjmowani po tym, jak zostaną wyrzuceni z innych diecezji i z innych seminariów.

Reklama
Reklama

Następnie Franciszek zwrócił uwagę na drogę synodalną. Musimy zaczynać oddolnie, w małych wspólnotach, w małych parafiach. To będzie wymagało od nas cierpliwości i pracy.

ag/La Stampa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę